Muhaliflere saldırı kabul edilemez

"Ilımlı muhaliflere karşı eylemleri kabul edemeyiz" diyen Avrupa Konseyi Başkanı Tusk: Bunun tek sonucu yeni sığınmacı dalgaları olur

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Muhaliflere saldırı kabul edilemez
Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, 30 Eylül'de Suriye'de hava saldırıları başlatan Rusya'ya, "Ilımlı muhaliflere karşı eylemleri kabul edemeyiz. Suriyeli muhaliflere karşı girişilen eylemlerin tek sonucunun yeni sığınmacı dalgaları olacağından şüphemiz yok" dedi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker G20 Liderler Zirvesi kapsamında ortak basın toplantısı düzenledi. Tusk ve Juncker, Göç Eylem Planı, Suriyeli sığınmacıların durumu ve Paris saldırılarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terör eylemcileriyle sığınmacıları aynı kefeye koymadıklarının altını çizen Juncker, "Suç teşkil eden eylemleri işleyenlerle sığınmacıları karıştırmayalım lütfen. Sığınmacıların kapılarımıza gelmek için yeterli sebepleri var. Sığınmacıları lütfen bu korkunç olayları gerçekleştirenlerle karşılaştırmayalım. Paris saldırısının sorumluları, sığınmacılar, iltica talebinde bulunanlar ve yerlerinden edilmişlerle aynı kefeye konulamaz" dedi.

SURİYE İÇİN ANLAŞMA SAĞLANDI

DAEŞ'E ODAKLANALIM:
(Paris'teki terör saldırıları) Bir şeyin altının çizilmesi gerekiyor. Bu saldırıları, ılımlı Suriye muhalefeti yapmadı. DAEŞ üstlendi bu saldırıları. G20'de tüm liderlere tüm eylemlerinde DAEŞ'e odaklanmalarını söyleyeceğim.
-Bizlerin de G20 liderleri olarak terörle mücadelemizde tam kararlılıkla ilerlediğimiz mesajını vermemiz gerekiyor. Bizler için terör finansmanının daha iyi ele alınacağı bir platform daha yoktur.

ESAD REJİMİNİN SONU MU GELİYOR?

AYNI KEFEYE KONULMAMALI:
Paris saldırısının sorumluları, sığınmacılar, iltica talebinde bulunanlar ve yerlerinden edilmişlerle aynı kefeye konulamaz.
-Durumun zorluğunu anlıyoruz ancak yaklaşımımızı değiştirme ihtiyacı görmüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhaliflere saldırı kabul edilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN