Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bass, ortak operasyonun detaylarını anlattı!

Giriş Tarihi: 17.11.2015 19:00 Güncelleme Tarihi: 17.11.2015 23:05
Bass, ortak operasyonun detaylarını anlattı!

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD ile Türkiye'nin düzenleyeceği ortak operasyona ilişkin bilgiler verdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'e karşı Türkiye ile ortak operasyondan bahsettiği saatlerde, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass da, yeni seçilen vekillerin yemin törenini izlemek amacıyla TBMM'de idi. Bass, Kerry'nin açıklaması ile, IŞİD'in kontrolündeki sınır bölgesinde, örgütün insan ve mal kaçakçılığı yapmasını engellemek amacıyla yapılacak ortak operasyonu kastettiğini söyledi.

SURİYE ASKERİNİ TANKLA EZDİLER

Bass, Kerry'nin "ortak operasyonla ne kastettiği" yönündeki sorusu üzerine,IŞİD'in Türkiye – Suriye sınırının bir bölümünü kontrol ettiğine vurgu yaparak, "Sınır bölgesindeki bu kontrolünden yararlanarak insanları ve malları kaçak geçiriyor, bundan elde ettiği kazanımla Suriye'deki terörizmi finanse ediyor.

IŞİD'E KATILAN MİLİTANLARIN ÜLKE ÜLKE SAYISI

Diğer koalisyon ortaklarıyla olduğu gibi Türk hükümeti ile de, DAEŞ'in kontrol ettiği bu bölge konusunda birlikte çalışarak nasıl daha iyi sonuç alabiliriz konusunu görüşmeye devam ediyoruz. Bakan Kerry'nin atıfta bulunduğu da, devam eden bu görüşmeler ve Suriye'nin kuzeybatısındaki bu soruna çare bulmak için işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması beklentisi" dedi.

PALMİRA TARİHİNE DAEŞ BALYOZU

IŞİD'in kontrolü altındaki petrol yataklarını kullanarak, para kazandığına da dikkat çeken Büyükelçi şunları söyledi: "Hepimizin DAEŞ'in Suriye'deki petrol kaynakları üzerindeki kontrolündeki kullanarak para kazanması ve bunu da silah satın almak ve kontrolü altında yaşayan insanları terörize etmekle kullandığından endişe ediyoruz. Hepimizin birlikte, DAEŞ üzerinde baskı kurmak için yeni yollar bulmak konusunda çalışması gerekir. Basında geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerde koalisyon uçaklarının petrol tankerlerini vurduğunu da görmüş olabilirsiniz. Bu da bizim bu konudan endişe duyduğumuzun bir başka göstergesi."

KAFA KESEN KADIN IŞİD TERÖRİSTİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bass, ortak operasyonun detaylarını anlattı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN