Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad aday olmayacak, kara harekâtı yok

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Esad aday olmayacak, kara harekâtı yok
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, G20 Liderler Zirvesi kapsamında Antalya'da basın toplantısı düzenledi. Önceki gün Zirve'ye katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le de birg örüşme gerçekleştiren Sinirlioğlu, geçtiğimiz cumartesi Avusturya'nın başkenti Viyana'da 20 ülkenin dışişleri bakanlarının katılımıyla yapılan Viyana görüşmelerinin perde arkasına ilişkin önemli bilgiler verdi. İşte Sinirlioğlu'nun açıklamaları;

ESAD ADAY OLMAYACAK: Viyana'da Suriye'de siyasi süreçle çözüm için mutabakat oluştu. Bu sürecin 1 Ocak'ta başlaması, 6 ay sürmesi ve 6 ayın sonunda da yeni bir hükümet kurulması öngörüldü. Kurulacak yeni hükümet Cenevre Bildirisi'nde de öngörüldüğü gibi tüm yürütme yetkilerini devralacak. Sonra 18 aylık bir süreç öngörülüyor yeni hükümetin kurulmasından itibaren. Bu süreçte yeni bir anayasa yapılacak ve o anayasaya göre seçimlere gidilecek. Bu dönemde Esad'ın siyasi geleceği konusunda da karar verilecek. Esad'ın seçimlerde aday olmasını dillendirenler de var ama böyle bir opsiyon söz konusu değil. Esad yeni hükümet kurulup tüm yönetme yetkilerini devraldıktan sonra bu 6 aylık geçiş döneminde üzerinde mutabık kalınan bir şekilde ve tarihte ayrılacak. Seçimlerde aday olmayacak. Bundan sonra ne olacağı konusu onun kişisel meselesi haline dönüşecek.

MÜCADELE YÜRÜYECEK: Ankara'da Paris'te Suruç'ta Diyarbakır'da barbar terör örgütleri benzer olaylar yapıyor. Bununla farklı düzlemlerde mücadele etmek gerekiyor. Bu mücadele yürüyecek. İslam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin daha özel bir sorumluluğu var çünkü bu terör örgütü üyeleri dinimizi kendi anlayışları doğrultusunda kullanmaya çalışıyorlar. Bu bir yaptıklar ı eylemler insanlık suçudur. İnsanlıkla, uygarlıkla, İslam'la, dinle, mezheple alakası yoktur.

KARA OPERASYONU YOK: Türkiye'nin kara kuvvetleriyle Suriye'ye girmesi gibi bir opsiyon şu anda öngörülmüyor. Böyle bir şey yok. DAEŞ'e karşı bizim bir takım güvenlik tedbirlerimiz var, operasyon da olabilir. Ama bunun niteliği konusunda şu anda bilgi veremem. Ama Türkiye'nin kara kuvvetleriyle Suriye'ye girmesi gibi niyeti olmadığını, şu anda buna ihtiyaç duyulmadığını söyleyebilirim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad aday olmayacak, kara harekâtı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN