Obama: Hedefimiz zalim IŞİD örgütünü yok etmek

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Obama: Hedefimiz zalim IŞİD örgütünü yok etmek
ABD Başkanı Barack Obama, Antalya'daki G20 Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında DAEŞ'le mücadele konusunda net mesaj verdi. İşte Obama'nın konuşmasından çarpıcı alıntılar:
Zirvede Paris'teki hain saldırıları da konuştuk. Fransa'ya askeri istihbarat paylaşımını artırıyoruz. Paris yalnız değildir. Fransa'da gerçekleştirilen saldırıların benzerini geçen hafta Beyrut'ta, geçen ay Fransa'da gördük.
Hedefimiz IŞİD denilen zalim örgütü yok etmektir. G20 de teröre karşı sarsılmaz bir mesaj verdik. Koalisyon hava saldırılarını artırmaktadır. IŞİD'in Rakka'daki merkezine giden hatları kesiliyor. IŞİD üyeleri hiçbir yerde serbestçe barınamayacak. Paris saldırılarının bize hatırlattığı gibi IŞİD'i Irak ve Suriye'de yenmek yeterli değil. IŞİD'e karşı askeri bir stratejimiz var. IŞİD'in finanasmanını azaltmaya yönelik çalışıyoruz. IŞİD'i yenmek için oluşturduğumuz strateji başarılı olacak ancak zaman alacaktır.
Suriye müzakereleri daha kapsayıcı biçimde yürütülecek. Bizim görüşümüz hala Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığı yönünde. Ancak Esed'ın durumu konusunda hala taraflar arasında görüş farklılıkları var. Suriye'deki ılımlı muhalefet geçiş hükümetini oluşturabilir.
ABD askerini IŞİD'e karşı kara savaşına göndermek yanlış bir strateji olacaktır.olacaktır. Elinizde ölümden korkmayan insanlar varsa bir sürü insanı öldürebilirsiniz. Suriye'de güvenli bölge, uçuşa yasak bölge gibi şeyler amaca zararlı olabilir. Böyle bir alan kurmak saha operasyonunu gerektirecektir. Gerçek bir güvenli bölge, sahada asker gerektirecek.
IŞİD, İslam'ı, Müslümanların çoğunluğunu temsil etmiyor. Terörizm sorununun Müslümanlarla ilgili bir problemmiş şeklinde tanımlanması, zaman içinde terörist örgütlerin daha fazla eleman toplamasının önünü açar.

'KAPILARIMIZI KAPATAMAYIZ'
Türkiye, Lübnan ve Ürdün mülteciler konusunda inanılmaz bir yük altında. Mültecilere kapılarımızı kapatmak değerlerimize aykırı olur. Suriyeli sığınmacılara kalbimizi kapatmamalıyız. Kimse 2.5 milyon sığınmacı ile Türk halkından daha fazla yük taşımıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Hedefimiz zalim IŞİD örgütünü yok etmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN