Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜBİTAK kaçan yıldız keşfetti

Giriş Tarihi: 17.11.2015 12:45 Güncelleme Tarihi: 17.11.2015 15:29
TÜBİTAK kaçan yıldız keşfetti

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), 2013 yılında başlattığı gözlem çalışmalarının sonucunda gökyüzünde 30 bin yıl önce gerçekleşen büyük bir yıldız patlaması sonucu ortaya çıkan kaçan bir yıldız ve 47 tane galaksi kümesi keşfetti.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) konuşlandırılmış RTT150 teleskoptan 9 ve 10 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılan gözlemler sonucunda, enerjisi bitmiş büyük yıldızın patlaması sonucunda yüksek uzay hızına sahip bir kaçak yıldız keşfedildi.

Yapılan araştırmaya göre kaçak yıldızın yörünge izlerinden 30 bin önceki bir yıldız patlaması sonucu oluştuğu ortaya çıktı.

TUG gözlemlerinin yaklaşık 2 yıl sonra bilimsel bir yayına dönüştüğünü ifade eden TUG Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, "Ömrünü süpernova patlamasıyla tamamlayan isimsiz bir çift yıldızın, kaçaık bir yıldız oluşturduğuna şahitlik ediyoruz" dedi.

Keşfedilen yıldızın bugüne kadar çift sistemken tek yıldız gibi göründüğünü ifade eden Kırbıyık "30 bin yıl önceki patlamasından sonra çift sistemin iki yıldızını artık ayrı ayrı görebiliyoruz. Bu yıldız dünyamızdan yaklaşık 1333 parsek (4345 ışık yılı) uzağımızda bulunuyor" dedi.

"KEŞİFLER BİLİMSEL DERGİLERDEN ÖVGÜ ALDI "

Yaklaşık üç yıllık bir çalışma sonucu önceden bilinmeyen 47 galaksi kümesinin tanısının yapıldığını ve bunun tamamının milli bir keşif olduğunu belirten Kırbıyık " TUG'un keşiflerinin Dünya'nın saygın bilimsel dergilerinde (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society) yayınlandığını ve övgüler almaya başladı.

Bu yolla ülkemiz gözlemsel kozmoloji alanına girdi. Benzer gözlemler gelecek birkaç yıl içerisinde tamamlanabilecek. Ayrıca, 2017 veya sonrasında SRG (Spektrum Röntgen Gamma) uydusu atıldığında, bu çalışmada yapılanlara benzer şekilde çok sayıdaki nesne de Türk gökbilimcilerince keşfedilebilecekti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBİTAK kaçan yıldız keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN