Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'te demokrasi şöleni

TBMM yemin töreniyle göreve başladı. En yaşlı üye sıfatıyla Deniz Baykal'ın yönettiği yemin törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan locadan izledi. HDP'li Leyla Zana'nın yemini ise geçersiz sayıldı

Meclis'te demokrasi şöleni
1 Kasım'da seçilen 26'ncı dönem parlamentosu dün yapılan yemin töreniyle görevine başladı. TBMM Genel Kurul salonunda yeni dönemle birlikte oturma düzeni de değişti. MHP grubunun oturduğu sıralarda bu kez HDP milletvekilleri yer alırken, aralarında Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da bulunduğu bazı MHP'lilerin HDP'lilerin en arkasındaki sıraları tercih etmesi dikkat çekti. Salona milletvekili sıralarına kırmızı ve beyaz güller konuldu. Engelli milletvekillerine de kürsüye rahat ulaşabilmeleri için platform yapıldı. Meclis Genel Kurulu'na ilk gelen siyasi parti genel başkanı MHP lideri Devlet Bahçeli oldu. Ardından gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerince ayakta alkışlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Baykal'ın yemin töreni için oturumu açması sırasında salona girerek locadaki yerini aldı. AK Parti milletvekillerinin ayakta alkışladığı Erdoğan'a, en yaşlı ikinci üye sıfatıyla AK Partili İsmail Kahraman eşlik etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan'ın locadaki yerini almasının ardından grup başkanvekilleriyle salona girdi. HDP'nin Eş Başkanı Figen Yüksekdağ da İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından girdi.

TBMM'de yemin heyecanı


Yemin Töreninde renkli anlar

5 AY SONRA YİNE BAYKAL
TBMM Genel Kurulu'na, 7 Haziran seçimlerinin ardından olduğu gibi yine en yaşlı üye sıfatıyla CHP Milletvekili Deniz Baykal başkanlık etti. Baykal'a en genç üye sıfatıyla da HDP'li Tuğba Hezer Öztürk, Dilek Öcalan, Burcu Çelik Özkan, Ayşe Acar Başaran, AK Parti'li Sena Nur Çelik ve CHP'li Eren Erdem eşlik etti. Yemin töreni öncesi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye ve Fransa'daki terör saldırılarında ölenler için saygı duruşu yapılmasını istedi. Baykal ise TBMM'nin göreve başlamasından sonra bu tur önerileri değerlendirebileceğini belirterek, talebi reddetti.

TBMM'DEN İLK KARELER

DAVUTOĞLU SIRA BEKLEMEDİ
Baykal'ın açılış konuşmasını yapmasının ardından milletvekilleri sırayla yemin etmek için kürsüye çıktı. Baykal milletvekili yemini için ilk olarak TBMM'nin engelli milletvekilleri AK Partili Bennur Karaburun ile Ahmet Özdemir'e söz verdi. Karaburun için kürsü yanına platform kurulurken, AK Partili milletvekili yeminine besmele çekerek başladı. Davutoğlu, mazeret bildirerek, sırası gelmeden yemin etti ve salondan ayrıldı. Erdoğan ise yemin sırası Ankara milletvekillerine geldiği anda Genel Kurul salonundan yine AK Parti milletvekillerinin ayakta alkışları arasında ayrıldı. 7 Haziran seçimleri ardından sol yumruğunu kaldırarak yemin eden CHP Milletvekili Gamze İlgezdi, Ataşehir Buz Rezidans'taki 15 dairesiyle gündeme gelmişti. İlgezdi, yemin ettikten sonra kürsüden inerken yine sol yumruğunu kaldırarak CHP grubunu selamladı.

HÜKÜMET NE ZAMAN KURULACAK?

ERDOĞAN HÜKÜMETİ KURMA YETKİSİNİ DAVUTOĞLU'NA VERDİ

TBMM'de gerçekleşen yemin töreniyle birlikte 64'üncü hükümet için ilk adım da atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki yemin törenini izledikten sonra Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçerek, Başbakan Davutoğlu'nu kabul etti. Erdoğan- Davutoğlu görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden şu açıklama geldi: "Cumhurbaşkanımız, bugün Konya Milletvekili ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu kabul ederek, 64'üncü Cumhuriyet Hükümeti'ni kurmakla görevlendirilmiştir."

BAYKAL'DAN 1 MART HATIRLATMASI
Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan Baykal, yeni Meclis'in tarihsel bir kırılmanın yaşandığı bir dönemde görev yapılacağını vurgulayan Baykal, 2003'teki 1 Mart tezkeresini hatırlatarak "2003'te Irak'a yönelik askerî müdahalenin bugün bu malum vahşet örgütünün ortaya çıkmasına neden olduğunu, o müdahale kararını alanlar ve uygulayanlar kabul ve itiraf etme durumuna gelmişlerdir. Ne kadar onur vericidir ki, TBMM, 1 Mart 2003'te askerî müdahale tezkeresini reddederek şerefli tarihine yakışan bir karar almıştır. Bunu yapan TBMM'nin, önümüze gelmekte olan yeni tehditler, tehlikeler ve teklifler karşısında gene kendisine yakışanı yapacağına ve Türkiye'nin ateşe atılmasına izin vermeyeceğine inanıyorum" diye konuştu.
Baykal konuşmasının sonunda dinci ya da ırkçı terör karşısında en sağlam güvencenin de cumhuriyetin temel felsefesi olduğunu dile getirdi.

BAYKAL CHP'NİN İLK ÖNERİSİNİ REDDETTİ!

24 YIL SONRA YİNE KÜRTÇE ŞOV

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yemin için geldiği kürsüde, sözlerine "Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla" anlamına gelen Kürtçe "Bi heviya aşiti ki bi runet ü meyinde" cümlesi ile başladı. Zana yemini sırasında da "büyük Türk milleti" yerine "büyük Türkiye milleti" ifadesini kullandı. Oturumu yöneten Baykal, Zana'yı, metni aynen okumadığı için yemininin geçersiz olduğu konusunda uyardı. Kürtçe sözleri tutanaklara "X" şeklinde yansıyan Zana ise salonu terk etti. Baykal, bu sırada kendisini alkışlayan izleyicilere tepki gösterdi. Ardından katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin soruyu yanıtlayan Zana, "Bazen bir şeylerin değişmesi gerek, kesinlikle tekrar yemin etmeyeceğim" dedi. 7 Haziran seçimlerinin ardından yemin metnini aynen okuyan Zana, 1991'de ise kürsüye başında sarı-kırmızı- yeşil renkli bantla çıkmış, Türkçe başladığı yemini Kürtçe "Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum" sözleriyle tamamlamış ve krize neden olmuştu. HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan da yemini öncesinde Arapça "Kardeşlik ve halklar arası selamet için" ifadesini kullandı.

LEYLA ZANA YEMİN ETMEZSE NE OLACAK?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te demokrasi şöleni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN