Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'ya film gibi koruma

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Obama'ya film gibi koruma

ABD Başkanı için Belek'te "güvenlik üssü" kuruldu. Otele günlerce önceden 7 TIR dolusu güvenlik ekipmanı yerleştirildi. Eğitimli köpekler Obama'nın yiyeceklerinden temizlik ekipmanlarına kadar bomba ve kimyasal madde araması yaptı

G20 Liderler Zirvesi nedeniyle 15-16 Kasım'da Antalya'da bulunan ABD Başkanı Barack Obama için alınan güvenlik tedbirleri Hollywood filmlerini aratmadı. 550 kişilik heyetle Antalya'ya gelen Obama, geceyi lüks bir otelin kral dairesinde geçirdi. ABD heyeti için otelin tamamı tahsis edilirken, Dışişleri Bakanı John Kerry, güvenlik kuralları gereği başka bir otelde konaklatıldı. İşte Obama için alınan güvenlik önlemlerinden satır başları:
7 TIR güvenlik ekipmanı Başkan Obama gelmeden önce otele kuruldu.
G20 nedeniyle Belek Oteller Bölgesi'nde "kırmızı bölge" diye bir güvenlik bölgesi oluşturulmuştu. ABD Başkanı Obama'nın konaklaması sırasında otel içerisinde ana bina ve çevresinde ikinci bir güvenlik seviyesi oluşturuldu. ABD'den özel olarak getirilen 3 eğitimli köpek de sürekli olarak bomba ve kimyasal araması yaptı.
Otelde 32 oda tamamen boşaltılarak, Pentagon bağlantılı sistem odaları oluşturuldu.
Kral dairesinin etrafındaki odalar Başkan'ın korumalarına tahsis edildi. Obama'nın kaldığı dairenin camlarının arkalarına kurşun geçirmez özel cam paravanlar yerleştirildi.
ABD heyeti toplam 250 özel araçla gelirken, Başkan Obama'nın aracı özel bir park alanında yerli ve yabancı güvenlik elemanlarıyla 24 saat korundu.
Türk Telekom ek bir altyapı ile 500 megabit metro internet hattı ayrıca 150 telefon hattı tahsis etti. Beyaz Saray'dan da Başkan'ın sevdiği kanallardan oluşan özel kanal sıralamalı TV sistemi getirildi.
Başkan Obama'nın kalacağı odadaki yatak takımları kullanımdan üç gün önce ABD ekibine teslim edildi. Oda için kullanılan temizlik kimyasalları ve temizlik makineleri köpekler tarafından tarandı. Başkan banyosunda otelden herhangi bir malzeme kullanmadı, sadece otele ait havluları kullandı. Odadaki tüm ıslak zeminler için kaydırmaz özel paspaslar talep edildi.
Başkan Obama'nın yemeğini ABD'den gelen ekip yaptı. Yemek malzemeleri de ABD'den getirildi, sadece taze sebze ve meyve Türkiye'den temin edildi. Türkiye'den temin edilen meyve sebzeler özel kimyasal koku alan köpekler tarafından tarandı.

İŞTE O KRAL DAİRESİ
ABD Başkanı Barack Obama'nın bir gece kaldığı kral dairesi, oteldeki güvenlik önlemlerinin kaldırılmasının ardından basın mensuplarına gezdirildi. Otel bahçesi içinde kalan bağımsız lüks villalara göre mütevazı sayılabilecek 1415 numaralı oda, 240 metrekare büyüklüğünde. Kral dairesi; oturma ve yemek odası, antre, misafir tuvaleti, mutfak, balkon, kıyafet odası, iki yatak odası, iki banyo ve hizmetli odasından oluşuyor. 24 ayar altın kaplama jakuzisi ve musluklarıyla dikkat çeken Akdeniz manzaralı kral dairesinde, 12 kişilik yemek masası ile çalışma masası da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'ya film gibi koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN