Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör propagandasına 5N1K'lı tuhaf savunma

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Terör propagandasına 5N1K'lı tuhaf savunma

Savcı Kiraz'ın başına silah dayayan teröristleri manşetten veren gazeteciler, kendilerini "şiddeti yansıttık" diye savundu

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin fotoğrafları yayımlayan 9 gazetenin sorumlu müdürleri ve bağlı oldukları yetkililerin de aralarında bulunduğu 18 gazetecinin, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle yargılanmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar beraatlerini istedi.

FETÖ'CÜ CAN DÜNDAR'A PROTESTO

ŞİDDETİ YANSITTIK:
Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Abbas Yalçın, "Editöryel olarak olayı tüm çıplaklığıyla ortaya koymayı tercih ettik. (... )Terör örgütünün şiddetini yansıtma ve eylemin korkunçluğunu göstermesi açısından habercilik anlamında önem arz etmektedir" diyerek kendisini savundu.

CAN DÜNDAR YİNE REZİL OLDU

5N1K'YI UYGULADIK:
Beyanı sorulan sanıklar Can Dündar ve Abbas Yalçın'ın avukatı Bülent Utku, gazetecilerin 5N1K kuralına göre haber yaptıklarını ve fotoğraflarda mozaikleme yapılması durumunda ilkenin ihlal edileceğini, gerçeğin ortadan kaybolacağını öne sürdü. Mazeretsiz duruşmaya gelmeyen sanıklar eski Bugün Gazetesi sorumlusu Gökhan Çorbacı, Aydınlık Gazetesi sorumluları Mehmet Sabuncu ve Murat Şimşek ile Yurt Gazetesi sorumlusu Orhan Şahin hakkında bir dahaki duruşmaya zorla getirilme emri çıkarılmasına hükmetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör propagandasına 5N1K'lı tuhaf savunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN