Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eylemin sırrı şifreli mektupta

Gaziantep'teki operasyonda, DAEŞ'li canlı bomba Halil İbrahim Durgun'un kendini patlattığı hücre evinde şifreli mesajlar içeren

Eylemin sırrı şifreli mektupta
Ankara'da 102 kişinin öldüğü 10 Ekim'deki katliamın planlayıcısı olduğu değerlendirilen, terör örgütü DAEŞ üyesi Halil İbrahim Durgun'un Gaziantep'teki evine yapılan operasyonda 3 sayfalık gizli mesaj ve talimatlar içeren bir mektup bulundu. Kendini patlatan Durgun'un 5 polisin de yaralanmasına neden olduğu 15 Kasım'daki operasyonun ardından evde yapılan aramada ele geçirilen mektupta, Ankara saldırısına dair notlar yer aldı. Mektupta, "Ara sokaklarda yürü ki arkanda takip var mı, yok mu belli olur. Bu hepimizin emniyeti için", "Başka bir şey yazma diğer zamanlarda telefonunu kapalı tut" gibi ifadelerle, canlı bombaya talimatlar yer aldığı tespit edildi. Hamile bir kadına yazıldığı izlenimi veren mektupta dikkat çeken bazı bölümler şöyle:

ÇOK SIKINTI VAR: Hayatım gönderdiğin notu aldım. Çok sıkıntı var. Sen ise kendine çok sıkıntı yapma. Kendine de, yavrumuza da zarar verme. Sakin ol. Hayatım bebeğimizle ilgili sıkıntını hemen bugün İbrahimli'de özel doğum polikliniği vardı, hatırla kaldığın evdeki bacı ile taksiye bin oraya git. Muayene ol ve gerekli ilaçları yap. Stresli sıkıntılı olduğunu söyle. Ne ilaç yazarlarsa kontrollerini yaptır doğuma kadar.
TSK DAEŞ'E KARŞILIK VERDİ, İŞTE İLK KARELER

KESİNLİKLE KONUŞMA: Canım bir tanem iyi dinle sana telefonla hat gönderiyorum. Ama hemen açma bu gece saat 8'den sonra aç, ama konuşma kesinlikle yok. Çünkü ses tanıma sistemi olabilir. Yarın sabah 04.45'de hazır ol, çıkmak için. Ben sana 'Yeter artık içtiğin, yeter evine git' diye mesaj atınca sadece özel eşyalarını kontrol ettikten sonra market poşetine koyarak çık. Saatini alma o da kalsın.

ARA SOKAKLARDA YÜRÜ: Sonra çıkışta sağa dön, az irerle ve ara sokaklarda yürü. 3 ya da 5 dakika ben arkandan takip var mı kontrol edeceğim ve hemen alacağım. Eğer aksi bir durum olursa seni alamazsam geri eve dönersin. Aynı yerde ben tekrar en kısa sürede yeni bir program yaparım. Ara sokaklarda yürü ki arkanda takip var mı yok mu belli olur. Bu hepimizin emniyeti için. Bugün hemen hastane işini hallet, ilaçlarını al ne gerekse.
PKK SIĞINAĞINDAN BAKIN NE ÇIKTI

BATARYAYI ÇIKAR, BIRAK: O aile adına aldığın hatları ona ver çıkarken. Telefonun da bataryasını çıkar. Onu da bırak orada. Bir de bak canım bugün hastane işin olur ve biterse akşam saat 21'de 'Tamam canım' diye mesaj gönder. Yok hastane işi cumartesine kalırsa o zaman bana 'Hayır canım olmadı' diye mesaj yolla. Ben de seni Pazar sabahı gelir alırım. Eğer öyle olursa böyle program yaptım. Başka bir şey yazma diğer zamanlarda telefonunu kapalı tut.

DURGUN'UN EŞİ VE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

Ankara saldırısının planlayıcı olduğu iddia edilen Durgun'un öldüğü Gaziantep'teki patlama sonrası evin banyosunda sağ olarak bulunan kadınlardan birinin Durgun'un eşi E.D. olduğu belirlenmişti. Dün de Durgun'un eşi E.D.'nin de bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylemin sırrı şifreli mektupta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN