Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki liderden drama karşı ortak irade

Giriş Tarihi: 20.11.2015
İki liderden drama karşı ortak irade
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, önceki gün Ankara'da gerçekleşen ikili ve heyetler arası görüşmelerde pek çok konuda mutabık kalındı. Kaynaklar, Davutoğlu ve Çipras'ın, "Mülteci meselesini iki ülke çözemez. Ancak Ege'de yaşanan drama karşı iki ülke bir adım atmalıyız" fikrinde mutabık kaldığını kaydetti. Her iki başbakan da, Ege'de yaşanan dramın önüne geçmeyi öncelik olarak belirledi. Sahil güvenlik güçlerinin ortak çalışma yürütmesi konusunda mutabık kaldılar. Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin ilk günden beri konuya tamamen insani pencereden baktığının altını çizerek, bu yüzden mültecilere sonuna kadar kapıları açtıklarını söyledi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, mültecilerin kayıt altına alınmasına ilişkin Ankara da olumlu bakıyor. Ancak, Ankara'nın teklif ile ilgili henüz somut bir cevap vermediği öğrenildi.

'TÜRKİYE İLE ANLAŞMALIYIZ'
AB medyasına göre, Berlin'de konuşan Angela Merkel, AB ve Türk liderlerinin Türkiye ile çok hızlı biçimde bir anlaşmaya varmalarının önemini vurgularken Avrupa Birliği'ne alınacak mültecilerin sayısını da içeren bir anlaşma sağlamaya çalışacaklarını belirtti.

"KAYIT SİSTEMİ OLUŞTURALIM"

Çipras, Davutoğlu'na, Suriye'den gelen sığınmacıların öncelikle Türkiye'de kayıt altına alınmasını ve kayıt altına alınan sığınmacıların üçüncü ülkelere geçişinin sağlanmasını teklifini götürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki liderden drama karşı ortak irade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN