Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O malikâne de kayyuma geçti

Giriş Tarihi: 20.11.2015
O malikâne de kayyuma geçti

Akın İpek'in villasının da bulunduğu, Fetullah Gülen için yapılan İncek'teki malikâne kayyuma geçti. İpek ailesinden taşınmazlar için kira istenecek. 17-25 Aralık darbe girişimi başarılı olsaydı, Gülen Türkiye'ye dönünce İncek'teki malikâneye yerleşecekti

Fetullah Gülen'in, 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından Humeyni gibi Türkiye'ye dönüp oturmayı planladığı Ankaraİncek'teki dev malikâne ve Kozaİpek Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Akın İpek'e ait lüks villa kayyuma geçti. Lüks konutların kayyum atanan şirketler üzerine kayıtlı olduğu belirtildi. Kayyum heyetinin İpek ailesinin kullandığı villa ile ilgili, "emsal kira" tespitinde bulunarak, kira talep edeceği öğrenildi. Malikâne ve villayı koruyan güvenlik görevlileri ile hizmet için kullanılan 23 araç geri çekildi. Şirket üzerine kayıtlı bulunan kredi kartları da iptal edildi.

İPEK'LERDEN KİRA İSTENECEK
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 5. Sulh Ceza Hakimliği, Akın İpek'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Kozaİpek Holding ve bünyesindeki 22 şirkete kayyum atanmasına karar vermişti. İtiraz üzerine bu şirketlerden 4'üne kayyum atanması kararı kaldırılırken, 18 şirkette atanan kayyum heyetinin göreve devam etmesi kararlaştırılmıştı. Kayyum yönetimindeki şirketler ticari faaliyetlerini sürdürürken, yurtdışına kaçan Akın İpek hakkında, "Fetullahçı Terör Örgütü'ne finansman sağladığı" iddiasıyla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

GÜLEN'E NİYET, KAYYUMA KISMET
Çok yönlü sürdürülen soruşturmayla ilgili önemli bir ayrıntıya ulaşıldı. Akın İpek ve aile fertlerine ait tüm taşınmazların ve yine bu kişilerce kullanılan kredi kartlarının önemli bir bölümünün kayyum atanan şirketler üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Bu taşınmazlar arasında İpek ailesinin kullandığı, İncek'te bulunan bahçeli lüks villasının da yer aldığı öğrenildi. Kayyum heyetinin bu villa ve taşınmazlar için "emsal kira" tespitinde bulunacağı ve ardından da İpek ailesinden kira talep edeceği belirtildi. Hükümete yönelik 17-25 Aralık darbe girişiminin örgütün istediği gibi sonuçlanması halinde Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönüp oturmayı planladığı İncek'teki lüks malikanenin de kayyum atanan şirketler üzerine kayıtlığı olduğu belirlendi. Soruşturmadan önce yurt dışına kaçan Akın İpek'in 30 Milyon TL'ye yaptırdığı belirtilen havuzlu, güvenlik kameralı 24 saat korunan malikanede oturan kişilerin olup olmadığı araştırıldı. Malikanede oturan kimsenin olması halinde kira talebinde bulunulacağı, boş ise önümüzdeki günlerde değerlendirmek amacıyla kayyum heyeti tarafından kiraya verilmesinin gündemde olduğu öğrenildi. Öte yandan malikane ve villada görev yaptığı belirlenen güvenlik görevlileri ile 23 araç da geri çağrıldı. Kayyum heyetinin, yine Holding üzerinde bulunan ve İpek ailesinin fertleri tarafından kullanılan kredi kartlarını da tespit ettirdiği belirtildi. Şirket adına kayıtlı kredi kartları, kayyum heyetinin talimatı ile iptal edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O malikâne de kayyuma geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN