Böyle yakalandı

Paris saldırılarını organize eden teröristlerden biri olan ve saldırıların ertesi günü Antalya'ya gelen DAEŞ'li Ahmed Dahmani ile onu Suriye'ye geçirmekle görevli 2 DAEŞ mensubu film gibi bir operasyonla yakalandı

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Böyle yakalandı
Fransa'nın başkenti Paris'i kana bulayan saldırıların organizasyon ve keşif ekibinde yer aldığı belirtilen 'Ebu Ahmed Belciki' kod adlı Fas asıllı Belçika vatandaşı Ahmed Dahmani (26), Antalya'da film gibi bir operasyonla yakalandı. Dahmani ile beraber, onu sahte Suriye pasaportuyla bu ülkeye geçirmek üzere Antalya'ya gelen 2 DAEŞ'li de gözaltına alındı. Dahmani'nin Fransa saldırısının olduğu gece başka bir ülke üzerinden Antalya'ya uçtuğu belirlendi.

İSMİ ŞÜPHELİLER LİSTESİNDEYDİ

G20 zirvesi için alarmda olan Antalya polisi, Türkiye'de eylem yapabilecek şüpheliler listesinde olan Dahmani'yi, Antalya'da havaalanından itibaren takibe aldı. DAEŞ'li teröristi kaldığı 5 yıldızlı otelde 2 gün boyunca izleyen polis, başarılı bir operasyonla önce Dahmani'yi ardından onunla buluşmaya gelen 2 DAEŞ'liyi kıskıvrak yakaladı.


POLİS ÖNCE TAKİBE ALDI

Polisin nefes kesen operasyonu SABAH'ın objektiflerine de saniye saniye yansıdı. Tüm dünya, 13 Kasım Cuma akşamı Paris'i kana bulayan saldırılara odaklanmışken, Ahmed Dahmani saldırıların ardından önce başka bir ülkeye oradan da uçakla Antalya'ya geldi. Daha önceden Manavgat'ta 5 yıldızlı otelden tatil paketi satın alan Dahmani, 14 Kasım cumartesi günü Antalya'ya indi. G20 zirvesi nedeniyle alarmda olan Antalya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi, Türkiye'ye gelerek eylem yapabilecek şüpheliler listesinde olan Dahmani'nin, Paris saldırılarının hemen arkasından Türkiye'ye giriş yaptığını tespit etti ve 14 Kasım sabahı Antalya Havalimanı'na ayak basar basmaz takibe aldı. Dahmani'yi Manavgat'ta kalacağı lüks otele kadar izleyen polis, Dahmani'nin diğer bağlantılarını tespit edip onu Suriye'ye götürecek olan DAEŞ üyelerini de yakalamak için takibi sürdürdü.

DÜĞMEYE BASILDI

Teröristin 16 Kasım'da Suriye uyruklu 2 kişiyle buluşacağı istihbaratı üzerine filmleri aratmayacak bir operasyon için düğmeye basıldı. 16 Kasım Pazartesi günü önce Ahmed Dahmani otele baskın yapılarak gözaltına alındı. Daha sonra da Kilis plakalı Mercedes araçla Antalya'ya gelen 2 DAEŞ'li terörist nefes kesen bir operasyonla yakalandı. Alanya-Manavgat yolunda trafik akışı devam ederken lüks aracı durduran ekipler, içindeki Suriye uyruklu Ahmet Tahir (29) ve Muhammed Verd'i (23) yakaladı.


SİLAHLARIYLA YAKALANDILAR
Üzerlerinde silahlar ele geçirilen 2 DAEŞ üyesinin, Ahmed Dahmani'yi güvenli şekilde Suriye'ye geçirmekle görevlendirildiği belirlendi. Yanlarında getirdikleri Dahmani adına hazırlanan sahte Suriye pasaportu da ele geçirildi. Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde 4 gün boyunca sorgulanan 3 zanlı, sevk edildikleri Manavgat Adliyesi'nde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

FRANSA 'BİZE VERİN' DEDİ
Fas uyruklu Ahmed Dahmani'nin Belçika'nın başkenti Brüksel'de 'cihat mahallesi' olarak bilinen Molenbeek semtinde oturduğu belirlendi. Paris saldırılarıyla ilgili organizasyonda bizzat yer aldığı, keşif yaptığı da belirlenen Dahmani'nin sorgusunda, 2015'te Suriye'de silah, keşif ve istihbarat konusunda eğitildiği ortaya çıktı. Ahmed Dahmani'nin yakalanmasının ardından Fransa Interpolü Türkiye'ye ikinci bir difüzyon mesajı gönderdi. Dahmani'nin Paris saldırılarının organizasyon ve keşfinde yer aldığını ve iade edilmesini istedi. Fas kökenlilerin ağırlıkta olduğu yaklaşık 100 bin nüfuslu Molenbeek bölgesinin adı daha önce de birçok saldırıyla anılmıştı. Ahmet Dahmani'nin ayrıca boksör olduğu ve Belçika'daki birçok müsabakada yer aldığı da öğrenildi.

DİFÜZYON MESAJI NEDİR?
Difüzyon mesajı, kırmızı bülten çıkartılması zaman aldığından, bu aşamada herhangi bir gecikmeye yer verilmemesi amacıyla, kaçak kişilerin yakalanması için, kırmızı bültene ilişkin kriterler çerçevesinde, ilgili ülke interpolü tarafından diğer ülke interpollerine çekilen dağıtımlı teleks yazılarıdır. Difüzyon mesajı, kaçakların yakalanması için kırmızı bültene ilişkin kriterler çerçevesinde 190 ülkeye teleks yazısı şeklinde gönderiliyor. 'Terör örgütü kurmak' suçundan hakkında yakalama kararı verilen Fethullah Gülen hakkında difüzyon mesajı yayımlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN