Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenleri değil DAEŞ'i bombala

Başbakan Davutoğlu, Türkmenler'e yönelik saldırılarla ilgili Rusya büyükelçisinin Dışişleri'ne çağrıldığını belirterek, "Rusya DAEŞ'le mücadele edecekse bunu DAEŞ'e karşı yapmalı" dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Türkmenleri değil DAEŞ'i bombala
Başbakan Ahmet Davutoğlu Davutoğlu dün cuma namazını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yaptığı Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin içerisinde yer alan Hacı Durali Akan Camisi'nde kıldı. Davutoğlu çıkışta gazetecilerin Suriye'deki Bayır Bucak Türkmenleri'ne yönelik saldırılar hakkında sorularını cevapladı:
BÜYÜKELÇİYİ ÇAĞIRDIK: Bayır Bucak bölgesinde genelde Suriye halkına, ama özelde de Türkmen kardeşlerimize dönük çok yoğun bir saldırı söz konusu. Bütün gece askeri, istihbari ve diplomatik birimlerimizle değerlendirmeler yaptık. Bu saldırı dahi Suriye rejiminin ne kadar kanlı ve barbar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tamamıyla sivillere dönük. Dün gece Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.
RUSYA DAEŞ'LE MÜCADELE ETSİN: Büyükelçiye "Eğer Rus Hava Kuvvetleri veya Rusya'nın askeri bir mevcudiyeti DAEŞ'e karşı mücadele edecekse bunu DAEŞ'e karşı yapmalıdır" denildi. Ama Türkiye'nin sınır boylarında sivil halka karşı katliam maiyetinde ve misket bombaları da atacak şekilde eğer sivil halk Türkiye'ye yöneltilip yeni bir mülteci akını ortaya çıkarsa bundan herkes sorumludur. Biz sınırımızın yakınlarında sivillere dönük yapılan saldırılarını hepsine anında gerekli tepkimizi ortaya koyduk. Sivil halka yapılan, sınırımızda yeni mülteci dalgası oluşturacak saldırılara zaten karşıyız. Bu barbarca saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz. Teröre karşı mücadele veriyoruz iddiasıyla oradaki Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimize dönük katliamları da kimse meşru kılamaz.
KÖY KÖY TAKİPTEYİZ: Bölgedeki doktorlarla bizzat görüştüm. Usame el Ablak Hastanesi'nde 40 yaralı Türkmen mevcut. Köy köy meselenin takibindeyiz. Rusya tarafı ile Türkiye'nin hassasiyeti olan bölgelerin bildirilmesi konusunda da bir görüşme oldu.
HAYRET EDİYORUM: (Kabinede isimlerin belirlenmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile anlaşmazlık olduğu iddiaları) Bizim basınımız kriz ve bakan çıkarmak konusunda bayağı mahir. Gazeteleri okuduğumda, haberleri dinlediğimde hayret ediyorum. Ne kadar çabuk bakanlar tayin edilirmiş ve ne çabuk kriz çıkarılırmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenleri değil DAEŞ'i bombala
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN