Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu'ndan 'Yeni Kabine' açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni hükümetle ilgili, "Bu doğal süreçtir. Hiç kimse merak etmesin. Biz en zor şartlarda, 7 Haziran'dan sonra bir söz verdik, 'Türkiye'yi hükümetsiz bırakmayız' diye" dedi.

Giriş Tarihi: 22.11.2015 19:58 Güncelleme Tarihi: 22.11.2015 20:12
Başbakan Davutoğlu'ndan 'Yeni Kabine' açıklaması

TBMM Başkanlığı seçimi için Genel Kurul'a gelişi sırasında TBMM Şeref Holü'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, "Günlerdir merak edilen 64. Hükümet'in ne zaman açıklanacağı. Sayın Cumhurbaşkanı'nın yarın Ankara'ya geleceği belirtiliyor. Acaba o merakla beklenen gelişme yarın gerçekleşebilir mi?" sorusuna, "Bu kadar merak edilecek bir durum söz konusu değil, şundan: 1 Kasım sonrasında hani koalisyon ve benzeri tablolar ortaya çıkmış olsa bunlar merakı mücbir bir durum olurdu. 1 Kasım sonrasın çok açık bir tablo vardır ve bu açık tablo gereği de hükümeti kurma görevini Sayın Cumhurbaşkanı bana tevdi ettiler. Ben de büyük bir zaferle çıktığımız, AK Parti olarak çıktığımız seçim sonrasında hükümeti kuracağım" karşılığını verdi.

Başbakan Davutoğlu'ndan 'Yeni Kabine' açıklaması

Davutoğlu, yeni kabineye ilişkin şunları söyledi:

"Geçmiş seçimlerde baktığınızda değişik gerekçelerle bir hafta ve daha uzun süre bekleme değil bu yani tamamıyla hem istişareler hem partimizin MYK'sı var, kurulları var hem istişareler hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul'daki programları sebebiyle... Biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımızla tekrar konuştuk, Bayırbucak bölgesindeki gelişmeleri istişare ettik. Güvenlik toplantısında düşündüğümüz, aldığımız kararları gözden geçirdik. Kendisi de yarın Ankara'ya geleceklerini söylediler. Buluşacağız, İnşallah en kısa zamanda da hükümeti kuracağız. Buradan bir bekleme hali olduğu gibi bir durum çıkmasın. Bu doğal süreçtir. Hiç kimse merak etmesin. Biz en zor şartlarda, 7 Haziran'dan sonra bir söz verdik, 'Türkiye'yi hükümetsiz bırakmayız' diye. O şartlarda bırakmadık, şimdi gördüğünüz gibi böyle dimdik AK Parti milletvekiliyle Türkiye'de hükümet krizi olur mu? O bakımdan yarın İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızla ilk istişareyi yapacağım. Bunu da söyleyeyim. Sanki görüş ayrılığı varmış gibi bir hava yansıtılıyor. Daha Cumhurbaşkanımızla oturup herhangi bir şekilde bu anlamda detaylı bir görüşme yapmış değiliz. Yani yemin töreninden sonra görevi aldım hemen ertesi gün Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul'a gitti, şu ana kadar da dediğim gibi doğal bir süreç... Yarın İnşallah kendisi Ankara'ya teşrif edecekler. O zaman oturup konuşacağız, istişare edeceğiz. Türkiye'de şimdiye kadar nasıl olmuşsa bundan sonra da merak etmeyin AK Parti'nin olduğu yerde kriz olmaz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan 'Yeni Kabine' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN