İşte yeni Türkiye kabinesi

Giriş Tarihi: 25.11.2015
İşte yeni Türkiye kabinesi

Başbakan Davutoğlu 'in 3 misyonu olduğunu belirterek, "Milleti temsil, millete hizmet, yeni Türkiye" olarak açıkladı. Beş başbakan yardımcısı ve iki kadın bakan olan yeni kabine şöyle:

BAŞBAKAN

Ahmet Davutoğlu
3'üncü kez başbakanlık görevini üstlendi. 1959 Konya doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun. Siyaset Bilimi ve uluslaraarası ilişkilerde doktora yaptı. 1999'da profesör oldu. 2002'de Erdoğan'a Dışişleri Başdanışmanlığı yaptı. 2009'da parlamento dışından Dışişleri Bakanı atandı. 2014'te AK Parti Genel Başkanı seçilerek 62. Hükümetin Başbakanı oldu. Foreign Policy Dergisinin "İlk 100 Küresel Düşünür" listesine girdi. 2012'de Time dergisinin seçtiği "En etkili 100 kişi" arasında yer aldı. Arapça, Arnavutça, Farsça, İtalyanca, Japonca, Portekizce, Rusça ve Yunanca gibi çeşitli dillere tercüme edilen kitapları bulunuyor.

Yeni kabine açıklandı


BAŞBAKAN YARD.


Numan Kurtulmuş
1959 Ordu doğumlu. Geçen dönemde de başbakan yardımcısıydı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 1990- 1993 arasında ABD'de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations'nda misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 2004'te ise iktisat profesörü unvanını aldı. 28 Şubat döneminde eşinin yaşadığı başörtüsü sıkıntıları nedeniyle 1998'de Fazilet Partisi'nden aktif siyasete girdi. Saadet Partisi Genel Başkanlığı yaptı. Daha sonra Halkın Sesi Partisi'ni kurdu. Partisi 1012'de AK Parti ile birleşti.

ADALET BAKANI


Bekir Bozdağ
17-25 Aralık operasyonlarının ardından yapılan kabine revizyonunda Adalet Bakanlığı görevine getirilen ve Paralel Yapının yargıdaki oluşumuyla mücadele eden Bekir Bozdağ, 64. Hükümet'te yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirildi. 1965 Yozgat doğumlu Bozdağ, Uludağ Üniversitesi İlahiyat mezuniyetinden sonra Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. AK Parti Yozgat Milletvekili Bozdağ 61'inci hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2014'ten itibaren Adalet Bakanlığı görevini yürüten Bozdağ, evli ve 3 çocuk babası.

İŞTE KABİNEDEKİ 8 YENİ BAKAN!

AB BAKANI

Volkan Bozkır
1950 Ankara doğumlu ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Dışişleri Bakanlığında çeşitli diplomatik görevlerde, Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 62'nci hükümette AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yaptı.

KABİNEDE EKONOMİ ONLARA EMANET

BAŞBAKAN YARD.


Yalçın Akdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlığını yaptı. 1969 doğumlu ve 63'üncü Hükümetten bu yana yürüttüğü Başbakan Yardımcılığı görevine yeni kabinede de devam edecek. Lisans ve yüksek lisansını iletişim bilimlerinde yaptı. Akademik kariyerini Siyaset Biliminde tamamlandı. Çeşitli gazetelerde yazarlık yaptı. Çözüm sürecinde aktif rol oynadı. Parlamentoya Ankara milletvekili olarak ilk kez 24. Dönem'de girdi. 25 ve 26. dönemlerde de Meclis'te yer aldı.

BAŞBAKAN YARD.


Tuğrul Türkeş
Geçici Seçim Hükümeti'nde, Başbakan Davutoğlu'nun muhalefet partilerinden Bakanlar Kurulu üyeliği için yaptığı teklifi kabul eden 3 milletvekilinden biri. 1954 doğumlu ve Hacettepe Üniversitesi Ekonomi mezunu. 2007 ve 2011 genel seçimlerinde MHP Ankara 1. bölgeden milletvekili seçildi. 7 Haziran seçimlerinden sonra kurulan geçici hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi. MHP'den ayrılan Türkeş, 1 Kasım'da AK Parti Ankara milletvekili seçildi.

Ankara'da devir teslim trafiği

DIŞİŞLERİ BAKANI

Mevlüt Çavuşoğlu
1968 Antalya doğumlu ve Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. ABD Long Island Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çavuşoğlu, 1993'te AÜ'de Avrupa Birliği Uzmanlığı eğitimini tamamladı.62. Hükümet'te Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 22, 23ve 24'üncü dönemlerde milletvekili seçildi. 2013'te de partinin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirildi.

KÜLTÜR BAKANI


Mahir Ünal
1966 Kahramanmaraş doğumlu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. AK Parti Siyaset Akademisi'nde dersler verdi. 2007-2009 arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2009'da Ar-Ge'den sorumlu genel başkan yardımcısı oldu. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalında doktora çalışması devam ediyor. Arapça ve İngilizce bilen Ünal, 1 çocuk babası.

AİLE BAKANI


Sema Ramazanoğlu
AK Parti'nin kurucularından. 1959 Denizli doğumlu ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Uzmanlığını İsviçre Bern Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirdi. Zeynep Kamil ve Numune Hastaneleri'nde doktorluk yaptı. Kardeşi Selma Aliye Kavaf da 60. Hükümette Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte yeni Türkiye kabinesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN