Nefret ekseler de sevgi tohumu ekin

Davutoğlu 24 Kasım'da öğretmenlerle yemekte bir araya geldi: Öğretmenlere "teröre karşı eğitim ile mücadele" ricası: Başkaları terör tohumu ekse de siz sevgi tohumları ekin

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Nefret ekseler de sevgi tohumu ekin
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebeti ile bir araya geldiği öğretmenlere, eğitimin ve öğretmenin terörle mücadeledeki yerinin önemini anlattı. "Başkaları terör tohumu ekse de siz sevgi tohumları ekin. Başkaları gençlerimizi, dağlara yada mayın ve hendek kazmaya sevk etmeye çalışırken siz gençlerimizi okullara, irfan mekteplerine, Meclis'e ve bu ülkenin geleceğine yönlendirmeye çalışın" dedi. Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlerle öğle yemeğinde buluşan Davutoğlu, yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

İŞTE ÖĞRETMEN OLAN ÜNLÜLER

HACER HOCA YÜKSEKOVA'YA DÖNMEK İSTEDİ:
Terör saldırında eşi eşi şehit olmuş bir öğretmen olarak Hacer Hoca'mızı zikretmemiz gerekiyor. O gün şehidimizi uğurlarken beraber olduğumuzda, "ne ihtiyaç varsa görelim" diye emirlerinde olduğumuzu söyledik ama Hacer Hanım'ın aklı zihni Yüksekova'daki çocuklardaydı.

Başbakan Davutoğlu "Herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz"

BARIŞI ÖĞRETMENLERİMİZ SAĞLAYACAK:
Bizler terörle mücadeleyi en ciddi şekilde yürütürken şunun da bilincindeyiz, terörle mücadelenin olmazsa olmaz şartı genç nesillerin barış içinde yetişmesi, birbirini sevmesi, doğusuyla batısıyla, kuzeyi güneyiyle bütün gençlerimizin ortak bir milletin, ortak bir kaderin mensupları olduğunu hissetmesidir. Bunu sağlayacak olan öğretmenlerimizdir.

ÖĞRETMENE 3'LÜ ZAM

SEVGİ TOHUMLARI EKİN:
Başkaları terör tohumu ekse de siz sevgi tohumları ekin. Bu toprakların çocuklarını "Türk, Kürt, Sünni, Alevi" diye bölerek çatıştırmaya çalışırken, siz onlara dönüp, "Çanakkale'de, Sarıkamış'ta ayrılmayanları bugün de ayırtmayacağız" diyerek gayret sarf edin. Başkaları gençlerimizi, dağlara ya da mayın ve hendek kazmaya sevk etmeye çalışırken siz gençlerimizi okullara, irfan mekteplerine, Meclis'e ve bu ülkenin geleceğine yönlendirmeye çalışın. Sizlere güvenimiz tamdır.

31 YIL SAKLANAN YAZI
"Aramızda çok değerli iki öğretmenim var, İstanbul Lisesi'nden İsmail Çağlayan ve Mahir Yeğmen. İsmail hocamla tanıştığımda ben ortaokul öğrencisiydim. Bir gün bizden bir makale bir kompozisyon yazmamızı istedi "Büyüyünce ne olmak istiyorsunuz" dedi. "Meslekle ilgili ideallerim var ama hangi meslek olursa olsun tek idealim millete hizmet etmektir" şeklinde bir metin yazdım. Bu mealde, tabii o günün öğrencilik şartları içinde yazılmış metin. Sene 1971. Öğretmenim beni çağırdı. Ne güzel yazmışsın dedi. Ben zannettim ki ödevimi yaptım, görevimi bitirdim. (Yıllar sonra) Bir gün elinde kâğıtla geldi. Düşünün 1971'den 2002'ye 31 sene, bu yazıyı saklamış İsmail Bey. Gerçek bir öğretmen işte böyle olur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nefret ekseler de sevgi tohumu ekin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN