'Arzu etmediğimiz bir olay'

Başbakan Davutoğlu: Angajman kurallarımız bilindiği halde ikazlarımız uçaklarca dikkate alınmamıştır. Meydana gelmesini arzu etmediğimiz bir olay

Giriş Tarihi: 26.11.2015
'Arzu etmediğimiz bir olay'
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün yeni kabine üyeleri ve milletvekilleriyle ilk grup toplantısını yaptı. Davutoğlu yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

TEDBİR ALMAK HAKKIMIZ:
Angajman kurallarımız Rusya makamlarınca bilindiği halde, defalarca yapılan ikazlar ihlal yapan uçaklar tarafından dikkate alınmamıştır. Neticede, bir tehdit olarak algılanmış ve talimatlar uygulanmıştır. Bu, hiçbir şekilde meydana gelmesini arzu edilmeyen bir olaydır. Kara ya da hava sahamızda bir ihlal gerçekleşiyorsa tedbir almak hakkımızdır.

ERDOĞAN'DAN RUSYA'YA NET MESAJ

BİLGİ VERDİK:
İhlal edilen Türk hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası. Muhataplarımıza ülke hudutlarını korumanın gereğini anlattım. Onlar da sınırlarımızı korumanın tabii hakkımız olduğunu teyit ettiler ve dayanışmayı ifade ettiler.

Başbakan Davutoğlu ''Rusya bizim dostumuzdur, komşumuzdur''

RUSYA DOSTUMUZ:
Rusya bizim dostumuz, komşumuzdur. Ülkemizin etrafı adeta bir ateş çemberi. Vatandaşlarımızın güvenliği söz konusu olduğunda her türlü tedbiri alacağımızı herkes bilmeli. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur, bölgede gerilime karşıdır. DAEŞ'e operasyon yapılıyor görüntüsü altında masum Suriyelilere, Türkmenlere dönük katliamlara yol açılmamalıdır. Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesi ile ilgili yürüttüğü diplomasi trafiğine dün de devam etti. Davutoğlu, İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yi telefonla arayarak gelişmeler hakkında bilgi verdi

SURİYE'DEN AĞLATAN MESAJ
Başbakan Davutoğlu 1 Kasım akşamı Suriye'li bir kanaat önderinin kendisine gönderdiği mesajı okudu: Türk kardeşlerimiz oyları atarken sadece kendi kaderlerini değil, bizim kaderimizi de belirleyecek. Biz oy atmadık ama ellerimizi Allah'a kaldırarak dualarımızla, öyle oy kullandık.

Başbakan Davutoğlu'nun duygusal anları

'YA BERABER OLALIM YA DA GÖLGE ETMEYİN'
Başbakan Davutoğlu, konuşmasında iktidarın dış politikasını eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da cevap verdi. Davutoğlu, "Bu kritik günde dahi, hükümetimizle omuz omuza vermek ve milli birliği temsil edecek tutumu takınmak yerine, eleştirmek hiçbir muhalefet liderine yakışacak tutum değil. Ya ülkenin hava sahasını, kara sınırlarını korumada hep beraber olalım yada gölge etmeyin kendi kurultay oyununuzu oynayın" dedi. Davutoğlu HDP'ye yönelik ise "Siyasete doğrultulan silahın gölgesinde kaldığı sürece muhatap olma özelliğini kaybediyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Arzu etmediğimiz bir olay'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN