Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB müzakerelerinde 17'nci fasıl açılacak

Giriş Tarihi: 27.11.2015
AB müzakerelerinde 17'nci fasıl açılacak

AB Bakanı Volkan Bozkır: "17'nci faslı inşallah 14 veya 15 Aralık'ta Brüksel'de açacağız. 5-6 faslın daha 2016'da açılabilmesi için ortak çalışma başlatacağız"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo'yu kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 29 Kasım'da Brüksel'de yapılacak Türkiye AB zirvesinde, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin önemli başlıkların ele alınacağını belirten Bozkır şöyle konuştu: "17. faslın, aralık ayının ortalarında açılması kararlaştırıldı. İnşallah 14 veya 15 Aralık'ta bu faslı Brüksel'de açacağız. 5-6 faslın daha 2016'da açılabilmesini sağlayacak bir ortak çalışmayı başlatacağız. Zirve sonrası yayımlanacak metinde, Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinin hızlandırılması ve siyasi diyalog mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ifadeler yer almalı. Enerji diyalog mekanizmasına itibar verilmesi, Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesi ve Türkiye'nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasıyla ortaya çıkacak yeni tabloda bir haksızlığa uğramamasına yönelik bütün ifadelerin bu zirve metninde yer alması gerekiyor. Bu yeni paradigmadan da ilişkileri daha ileriye götürmek için kartları yeniden dağıtarak yararlanabileceğimizi düşünüyorum." Bozkır, "Kişisel verilerin korunması yasası, illegal göçle mücadele, insan kaçakçılığın önlenmesi yasası, bazı Avrupa Konseyi sözleşmelerinin meclisimizde onaylanmasıyla birlikte yaklaşık 10 kadar beklenti gerçekleşmiş olacak" dedi.

ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ İPTAL DEĞİL

ÇAVUŞOĞLU-LAVROV GÖRÜŞMESİ BELGRAD'DA

AB Bakanı Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasındaki görüşme iddialarıyla ilgili olarak, "Bendeki bilgiler, iki ülke (Türkiye ve Rusya) dışişleri bakanlarının, 3-4 Aralık'ta Belgrad'da yapılacak AGİT toplantısında bir araya gelecekleri yönünde Biz böyle bir olayı ancak konuşarak aşabiliriz" dedi.

MASADAKİ 9 KONU
AB Türkiye Delegasyonu Türkiye - AB zirvesindeki 9 maddeyi açıkladı: "Katılım müzakerelerinin canlandırılması, siyasi diyaloğun artırılması, zirvelerin düzenlemesi, terörizmin her türlüsüne karşı ortak işbirliği, vize serbestisi, düzensiz göçle mücadele, Suriyeli sığınmacıların yükünün paylaşılması, düzenli ve gelişmiş enerji ve ekonomi diyalogları, Gümrük Birliği'nin niteliğinin yükseltilmesi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB müzakerelerinde 17'nci fasıl açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN