Davutoğlu: Rusya DAEŞ'e odaklanmalı

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Davutoğlu: Rusya DAEŞ'e odaklanmalı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesine ilişkin, bunun, bir ülkeye karşı yapılmış bir eylem olmadığını belirterek, "Türkiye, mevcut angajman kuralları temelinde, egemen olduğu toprakların bütünlüğünü korumak üzere harekete geçti" değerlendirmesinde bulundu.

ORTAK DÜŞMAN DAEŞ

Davutoğlu, İngiliz The Times gazetesinde yayımlanan "Rusya ortak düşmana odaklanmalı" başlıklı makalesinde, dünyaya, "ortak eylem seyrini yeniden düşünme" çağrısı yaptı. Gerekli istişarelerin devam ettiğini belirten Ahmet Davutoğlu, "Toprağımızı korumaya dönük önlemler yerinde kalacak ama Türkiye, gerilimi düşürmek için Rusya ve müttefiklerimizle birlikte çalışacak" ifadelerine yer verdi.

Davutoğlu: Rusya DAEŞ'e odaklanmalı


'MÜLTECİ KRİZİ ÇÖZÜLMELİ'
"Dikkatimizi, bizi birleştiren davadan ayırmamalıyız" vurgusu yapan Başbakan, şu görüşleri dile getirdi: "Uluslararası toplum kendi kendisine karşı dönmemeli. Aksi takdirde galip çıkanlar sadece DAEŞ ve Suriye rejimi olur. Bu sembolik ilişki ikisini de hayatta tutuyor. Paris saldırılarının akabinde, tıpkı Ankara ve öncesinde gerçekleşenlerde olduğu gibi, odaklanılması gereken şey DAEŞ'in teşkil ettiği tehditle mücadele etmek, Suriye'nin geleceğini teminat altına almak ve mevcut sığınmacı krizine çözüm aramaktır. Bunu yapamamak, DAEŞ'in nefret dolu ideolojisini yaymasına yardım eder. Terör belası gibi buna verilen küresel yanıt da mahalli çıkarları aşmalıdır."

RUS KOMUTANLAR SUSTU


'SAĞLAM DURMA GÜNÜ'

DAEŞ terör örgütünün, "ölüme taptığını ve dinle hiçbir ilgisinin bulunmadığını" dile getiren Ahmet Davutoğlu şunları kaydetti: "DAEŞ dışındaki pozisyonlar, Esad rejimi ile mücadele eden gruplar bombalandı. Burada tıpkı Başkan Obama'nın ve David Cameron'un yaptığı gibi Rusya'ya sesleneceğim. Fakat birbirimizi suçlama oyunu oynamanın cazibesine kapılmaya direnmemiz ve uyumlu eylemi güvenceye almaya odaklanmamız gerekli. Bugün DAEŞ'e karşı sağlam durma günüdür."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Rusya DAEŞ'e odaklanmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN