Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Millet istikrarsızlık ve kaosa dur dedi'

Meclis dün Hükümet Programı için toplandı. Hükümet adına kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, "Vatandaş 1 Kasım seçimlerinde kaos ve istikrarsızlık senaryolarına 'dur' dedi. İlk günkü heyecan ve kararlılıkla Türkiye'ye hizmet etmeye devam edeceğiz" diye konuştu

'Millet istikrarsızlık ve kaosa dur dedi'
Meclis Genel Kurulu, 64'üncü Hükümet'in programını görüştü. Güvenoylaması ise yarın yapılacak ve böylece hükümetin kurulmasına ilişkin süreç tamamlanacak. Görüşmelere damgasını ise Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin uğradığı saldırı sonrası hayatını kaybetmesi vurdu. Genel Kurul'da hükümet adına muhalefetin eleştiri ve sorularına yanıtı ise Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan verdi. Elvan, vatandaşın 1 Kasım'da "Kaos ve istikrarsızlık senaryolarına "dur" dediğinin altını çizerek, "İlk günkü heyecan ve kararlılıkla yola çıkmaya hazırlanıyoruz. Türkiye'ye hizmet yolunda yeni bir sayfa açıyoruz" dedi. Türkiye'nin yeni bir anayasa yapması gerektiğini, bunun sadece AK Parti değil, muhalefetin de meselesi olduğunu kaydeden Elvan, "Darbe anayasası, vesayet kurumları ile gidemeyiz" diye konuştu.

'ÇITAYI YÜKSELTECEĞİZ'
Tel örgü işlevi gören devletin eskide kaldığını belirten Elvan, "DGM'leri kapattığımız gibi, işkenceye sıfır tolerans deyip tedavülden kaldırdığımız, faili meçhulleri yok ettiğimiz gibi Türkiye'de demokrasinin çıtasını en üste çıkarmaya devam edeceğiz" mesajı verdi. Türkiye'nin Suriye konusunda taraf olduğunun altını çizen Elvan, şöyle devam etti: "İnsan haklarından, Suriye halkından, Suriye'nin bütünlüğünden, insanlığın onurundan yana tarafız... Cumhurbaşkanı'nın vatandaşın hür iradesi ile seçildiğini hatırlatan Elvan, "Cumhurbaşkanının her türlü kısır tartışmanın üzerinde olduğunu muhalefet bir türlü kabullenmek istemiyor. Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmaya kalkan kim olursa olsun, karşısında bizi bulacaktır, milletimizi bulacaktır" dedi. Elvan, Türkiye'nin sınırlarını ihlal edenlere karşı her türlü tedbiri almasının hak ve görevi olduğuna dikkat çekerek, "Rusya ile ilişkilerin bu hale gelmesini arzu etmezdik. Türkiye olaya hamasi anlayışla yaklaşmamış, krizin tırmanmasını engellemeye çalışmıştır" dedi. Türkiye'nin savaşa karşı olduğunu ancak Türkmenlerin yapılan saldırıya da seyirci kalınamayacağının altını çizen Elvan, Keza soydaşlarımıza yapılan saldırılar karşısında sessiz kalmamızı bizden kimse beklemesin" mesajı verdi.

DAVUTOĞLU CHP VE MHP LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet Programı'nın görüşmelerinde verilen arada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile ayrı ayrı görüştü. Davutoğlu, görüşmelerde Tahir Elçi'nin öldürüldüğü saldırı ve ardından yaşanan gelişmelerle ilgili liderlere bilgi aktardı. Kılıçdaroğlu'nun da saldırıya ilişkin ciddi şüpheler olduğu ve olayın geniş kapsamlı olarak araştırılması gerektiğini ifade ettiği öğrenildi. Görüşmelerde ayrıca Aralık ayında Meclis'te geçici bütçe yerine, 2016 Yılı Bütçesi'nin görüşülmesi konusunda da fikir alışverişinde bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Millet istikrarsızlık ve kaosa dur dedi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN