Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç komutana MİT Tır'ları sorgusu

Adana ve Hatay'da durdurulan MİT TIR'ları ile ilgili soruşturma kapsamında ikisi general üç üst düzey komutan, ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Üç komutana MİT Tır'ları sorgusu
Selam Tevhid kumpası soruşturması çerçevesinde 1-19 Ocak 2014 günlerinde Adana ve Hatay'da MİT TIR'larının durdurulması olayı ile ilgili yeni bir gözaltı dalgası yaşandı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan, TIR'ların yasadışı durdurulması, yasadışı şekilde numune alınıp kriminal analiz yapılması ve yasadışı şekilde MİT mensuplarının dinlemesi olaylarında etkileri oldukları iddia edilen Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve Jandarma Kriminal Laboratuarları eski Daire Başkanı Emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu hakkında gözaltı kararı verdi. Başsavcı Vekili, Jandarma Genel Komutanlığı'na yazı yazarak üç komutanın ifade için İstanbul Merkez Komutanlığı'nda hazır edilmesini istedi. İfade işlemleri dün sabah saatlerinden itibaren İstanbul Adliyesi'nde yapıldı. Başsavcıvekili Fidan'a ifade veren 3 subayın sorgu işlemleri saat 21.00 sıralarında tamamlandı. Savcılığın, geceyi geçirmek üzere merkez komutanlığına götürülen 3 subay hakkında ki kararını bugün açıklayacağı belirtildi.

1 GÜNDE JET RAPOR

Adana'da 19 Ocak 2014 günü MİT TIR'larının durdurulması ardından dönemin savcısı Aziz Takçı tarafından TIR dorselerinden alınan numune Adana İl Jandarma Komutanlığı tarafından 22 Ocak günü Ankara Jandarma Kriminal Laboratuarları Amirliği'ne ulaştırılmış, bu birimce 1 gün içinde yani 23 Ocak 2014 günü 4 sayfalık bir analiz raporu hazırlanmıştı. Diğer taraftan Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalışan bir kısım personelin, uyuşturucu ticareti suçu kapsamında yürütülen bir soruşturma içerisine, durdurulan MİT TIR'larında görev yapan ve yardım faaliyetinde görev yapan 7 MİT personelinin telefonlarını serpiştirerek Ankara mahkemelerinden önleyici dinleme bahanesiyle kararlar aldıkları belirlenmişti. Suç uydurmak suretiyle MİT personeli hakkında yasadışı dinleme kararları alınması aşamasında görev alan veya imzası olan personelin bir bölümü daha önce gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Bu kişiler, 10 bin 529 sayfalık ilk Selam kumpası iddianamesinde şüpheli olarak yer almışlardı. Yine Ankara İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir kısım personelin yardım TIR'larını Ankara'dan çıktıkları gün takibe aldıkları ve Adana İl Jandarma'ya sahte ihbarda bulundukları ortaya çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç komutana MİT Tır'ları sorgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN