Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu: O silah teröriste ait

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Başbakan Davutoğlu: O silah teröriste ait

Başbakan Davutoğlu, Tahir Elçi'nin cenazesinin yanında bulunan tabancanın ilk polisi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğunu açıkladı. Davutoğlu "Olay ne ise aydınlatılacak" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel ziyareti öncesi Tahir Elçi'nin öldürülmesine ilişkin son bulguları paylaştı. Davutoğlu, "Sayın Tahir Elçi'nin cenazesinin yanında bulunan tabancada yapılan balistik incelemede, bu tabancının ondan önce ilk polisimizi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğu tespit edilmiştir" dedi. Başbakan Davutoğlu, şu mesajları verdi:

TÜRKİYE'NİN KAYBI: Bu kayıp sadece Elçi ailesinin, avukatların, Barolar Birliği'nin değil Türkiye'nin kaybıdır. Her olayda, Ankara Garı'nda DEAŞ terör yapar, döner devlete "katil" demeye kalkarsınız Sayın Tahir Elçi hayatını kaybeder. Ortada hiç bir delil yokken devlete hükümete bu işi mal etmeye kalkarsanız, şehit edilen iki polisimizin canını yok sayarsanız, Sayın Elçi'ye dönük devletin bir provokasyonu varmış gibi bir tutum takınırsanız, bu hem ülkeye barış getirmez hem de siyasal anlamda bedeli olan bir tutumdur.

HDP'LİLERE TEPKİ: Herhangi bir HDP'linin ağzından 2 polisin şehit edilmesiyle ilgili bir şey duydunuz mu? Bizim için şehit edilen 2 polisimiz de hayatını kaybeden Sayın Tahir Elçi de aynı ölçüde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bakımından hayatları aynı ölçüde azizdir. Dün mecliste gördüğüm tablodan gerçekten teessüf ediyorum.

TERÖRİSTLER SALDIRMASAYDI YAŞANMAZDI: Polisimiz şehit olduktan sonra, teröristlerin olay yerinden ellerini kollarını sallayarak gitmelerine kimse izin vermez. Teröristleri takip eden polisler var. Elçi de açıklama sonrası orada bulunuyor. Eğer teröristlerin polislere yönelik saldırısı olmasaydı, bu acı olaylar belki de hiç yaşanmayacaktı. Eğer Diyarbakır'ın o tarihi Sur bölgesinde hendekler kazılmamış, terör faaliyetleri yapılmamış olsaydı. Şuanda bu canlarımız kaybolmadığı gibi o güzelim Diyarbakır'da herkes huzur içinde yaşıyor olacaktı. Bütün bu olayların sorumlusu, terör olaylarını başlatan bölücü terör örgütüdür.

TERÖRİSTİN TABANCASINDAN ÇIKTI: Bu gece yapılan çalışmalar esnasında, Sayın Tahir Elçi'nin cenazesinin yanında bulunan tabancada yapılan balistik incelemede, bu tabancının ondan önce ilk polisimizi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğu tespit edilmiştir. Terörist kaçarken bu tabancada, Sayın Tahir Elçi'nin çok yakınında daha sonra tespit ediliyor.

AYDINLATILACAK: Olay ne ise aydınlatılacak. Dün de söyledim hemen bunu da istismar ediyorlar, 'Başbakan suikast dedi' hayır böyle bir şey söylemedim. Ben şunu söyledim, sebep ne olursa olsun aydınlatılacak. Bu aydınlatılacak derken teorik olarak olabilecek tüm alternatifleri zikretmek anlamında söyledim.

HEDEF RUSYA DEĞİL

Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın düşürülen uçağı ile ilgi de şu değerlendirmeyi yaptı:
Silahlı Kuvvetlerimiz, meşru, hukuki bir tutum içinde, aldığı talimatın gereğini yapmıştır. Burada kasıt ve hedef Rusya değildir. O esnada hangi uçak olsaydı aynı tavır sergilenirdi. Sorumluluğu Türkiye tarafına atmaya yönelik çabalar hem uluslararası hukuk açısından geçersizdir

KOORDİNASYON SAĞLANMALI

Suriye'de yürütülen operasyonlarla ilgili Türkiye ve Rusya'nın iletişim halinde olması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Davutoğlu: "Rusya'dan tek taraflı ekonomik çıkar elde edilmiyor. Rus yetkililer soğukkanlı bir şekilde bütünüyle değerlendiren bir tutum sergilemeli. Birinci önceliğimiz Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmak. Suriye'deki operasyonlar konusunda iletişim, koordinasyon sağlanmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu: O silah teröriste ait
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN