Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Dünyanın kaderi Paris'te çizilecek"

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Dünyanın kaderi Paris'te çizilecek
Paris'teki iklim zirvesinde Türkiye'den katılacak olan iklim uzmanları, SABAH'a Türkiye'yi ve dünyayı bekleyen iklim değişikliğine bağlı muhtemel tehlikeleri anlattı. Doç. Dr. Barış Karapınar, "Ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltması noktasında beklenen anlaşma sağlanamazsa, dünya geri dönüşü olmayan bir yola girecek. Dünyanın kaderi Paris zirvesinde çizilecek" diye konuştu. Kritik zirveye Türkiye'den katılacak olan Birleşmiş Milletlere bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) üyesi, TEMA Vakfı Genel Müdürü ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Barış Karapınar zirvenin önemini SABAH'a anlattı:

"TÜRKİYE'YE ÇÖLLEŞEBİLİR"
"Dünyadaki sıcaklık artışının 2050 yılına kadar 2 derecenin altında tutulması hedefleniyor. Tarihsel süreçte 1750'den 2012'ye kadar geçen süre içinde ortalama sıcaklıklar yaklaşık 1 derece arttı. Amaç bunu 2 derecede sınırlamak. Bu hedefi gerçekleştirmek için dünya çapında sera gazı salımlarını sabitlemeniz ve azaltıyor olmanız lazım. Bu da yatırım demek, yenilenebilir enerjiye geçiş demek, fosil yakıtlardan çıkmış olanları sıfırlamak demek, hatta yer altındaki kömürü, petrolü yer altında tutmak demek. Bütün ülkeler buna katkı sağlamak zorunda. Kimin ne kadar katkı sağlayacağı müzakere edilecek. Paris'te 2020 sonrasını kapsayacak bir anlaşma ortaya çıkmasını bekliyoruz."
"Dünyayı etkileyen en temel şeyler sıcaklık artışları ve yağış rejimindeki değişiklikler. İkinci etki alanı da aşırı iklim olayları. Seller, kuraklıklar, su baskınları gibi. Türkiye'de sıcaklıklar artmaya devam edecek. Hiç önlem alınmazsa 5-6 hatta 7 dereceye varan sıcaklık artışları bekliyoruz. Bu da ülkemizin çölleşmesi anlamına geiyor."
"Türkiye'deki sıcaklık artışının en fazla etkileyeceği alan tarım. Çölleşme etkisi artıyor. Ortadoğu'da gördüğümüz iklim rejimleri Türkiye'ye doğru yayılacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dünyanın kaderi Paris'te çizilecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN