Türkiye'nin en iyi haber sitesi

64. Hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı

64. Hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı

Başbakan Davutoğlu teşekkür konuşmasında muhalefete bütçe ricasında bulundu: Milletim adına ricam gelin normal düzenli bütçemizi bu zaman dilimi içinde çıkaralım

TBMM 64. Hükümet'e güvenoyu verdi. Geçtiğimiz günlerde hükümet programı üzerine yapılan görüşmelerin ardından dün Meclis Genel Kurulu'nda yapılan güvenoylamasında hükümet 315 oyla güvenoyu aldı. Oylamanın ardından teşekkür konuşması yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım'da yüzde 49.5 oy aldıklarını belirterek "Ancak yüzde 50.5'in de hükümetiyiz, onların sesi her zaman kulağımızda yüreğimizde olacak. Hiçbir zaman onları ihmal etmeyeceğiz" dedi.

MUHALEFETE SESLENDİ

Muhalefetten iki ricası olduğunu bunlardan birinin üslup, muhteva ve nezaket olduğunu diğerinin de empati olduğunu dile getiren Davutoğlu "Biz muhalefette olsaydık ne derdik diyeceğiz ve gerekli revizyonu yapacağız bundan hiç gocunmayacağız. Siz de iktidarda olsaydınız en kritik zamanlarda 'nasıl karar alırdık' diye düşünüp bizi öyle eleştiriniz" dedi. Muhalefete "geçici bütçe yerine esas bütçe üzerinde yoğunlaşılması" önerisi getirdiklerini ifade eden Davutoğlu "Yılın yarısını iki seçimle geçirdik. Milletim adına ricam geliniz normal düzenli bütçemizi bu zaman dilimi içinde çıkaralım. Emin olunuz ki milletimizin huzuruna çıkıp size teşekkürlerimi bizzat ifade edeceğim" diye konuştu.

"50-60 YILLIK ÖZLEM BİTECEK"
AB zirvesiyle ilgili de konuşan Davutoğlu " Kapalı oturumda Türkiye'nin AB sürecini, engelleri, siyasi konuları, fasılları, vize muafiyetini, jeopolitik riskleri paylaştım. Çok önemli kararlar da aldık. 11 yıldır hiç yapılmayan Türkiye AB zirveleri yılda iki kez yapılacak. 50-60 yıllık özlem sona erecek ve bütün AB ülkelerine vize muafiyeti ile giriş imkanı en geç Ekim ayında gerçekleşmiş olacak." dedi. Suriye başta olmak üzere AB ülkeleri ile birlikte çalışacaklarını kaydeden Davutoğlu, "Mülteciler sorunuyla ilgili yeni bir dönem önümüzde açılacak. Kimse Türkiye'nin açıkhava hapishani haline gelmesini beklemesin. Ancak bu kapıya gelen geri döndürülmeyecek. diye konuştu. Davutoğlu muhalefete "Her konuda ihtilaf edelim ama ülkemizin birliği dirliği konusunda beraber olalım. Kan döküldüğünde teröre şiddete karşı omuz omuza verelim. Çanakkale'de olduğu gibi ülkemizin onurunu hep beraber koruyalım. Bu çatıdan gök kubbeye sadece hoş bir seda yükselsin" diye de seslendi.

315 KABUL 194 RET
Güvenoylaması için toplanan Meclis Genel Kurulu, HDP ve CHP grup önerileri nedeniyle 4 saat sürdü. Güvenoylamasına toplam 509 milletvekili katıldı. 64. Hükümete 315 kabul, 194 ret oyu kullanılırken boş ve geçersiz oy çıkmadı. 317 milletvekiline sahip AK Parti'de, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile güvenoylaması sırasında birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı oylamaya katılamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
64. Hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN