Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Demirtaş, Tahir Elçi'yi öldürenlere fırsat verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu KKTC ziyareti öncesi havaalanında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu Demirtaş için, "Teröristlerin yanında olarak ulaşacağı tek yer Tahir Elçi'yi öldürenlerin yanında olmaktır. İslami gelenekle üstüne örtülen örtüyü kaldırıp, PKK paçavrasını örtenlerden hesap sorardı." dedi.

Giriş Tarihi: 1.12.2015 09:49 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 11:26
Davutoğlu: Demirtaş, Tahir Elçi'yi öldürenlere fırsat verdi

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Türkiye-KKTC ilişkileri iki ülke ilişkilierinden daha ileri bir ilişkidir.

BM başta olmak üzere burada yoğunlaşan görüşmeler olmak üzere ağırlığını hissettirmelidir.

KKTC çok sağlıklı bir demokrasi ve ekonomik kalkınmasını sürdüren bir performans sergilemiştir. Geleceğe daha umutla bakan bir geleceğe sahiptir.

Su aktarımı ise Türkiye'nin adaya bakış tarzını ortaya koyan bir adımdır.

Doğu Akdeniz'in bir refah bölgesi olması önem taşımaktadır. Şu anda tek olumlu seyreden müzakere Kıbrıs müzakeresidir. Neredeyse yarım asırı geçen süreçte umarım sona ulaşırız.

"Demirtaş, Tahir Elçi'yi öldürenlere fırsat verdi"

TAHİR ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Tahir Elçi'nin öldürülmesi konusunda sonuçların en şeffaf şekilde paylaşılacağını açıkladım. Olayın aydınlatılması konusunda emniyetimiz yoğun bir çaba içinde. Eğer bu olayın aydınlatılması isteniyorsa neden başsavcımıza, baro temsilcilerimize saldırılar yapılıyor? Olay günü yaptığımız toplantıda derhal olay yeri incelemesi talimatı verdik, roketle saldırılar gerçekleştirildi. Baro temsilcilerine de saldırılar yapıldı. Tüm bunlar herkesin gözü önünde oluyor. Suçluluları ortaya çıkarmaya çalışırken, bunu araştırmaya çalışırken, oradaki ekiplere saldıranlar bu cinayetin gerçek failidir. Sırf o bölgeye dönük olarak, operasyonla girmek istemedik.

Sayın Demirtaş'a sormak lazım, hangi belge var da bu kanaati ortaya atıyor? Eğer Demirtaş'ın söyleyecek bir sözü varsa, olay yerine giden başsavcı, baro başkanlarına yapılan saldırılar hakkında konuşmalı. Teröristlerin yanında olarak ulaşacağı tek yer Tahir Elçi'yi öldürenlerin yanında olmaktır. İslami gelenekle üstüne örtülen örtüyü kaldırıp, PKK paçavrasını örtenlerden hesap sorardı. Biz sükuneti sağlamaya çalışırken onlar saldırılarını yoğunlaştırıyor. Gerekiyorsa o mübarek mahalleye girilecek, halkımızı rahatsız edenlerden, Tahir Elçi'yi katledenlerden hesap sorulacak.

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

Başbakan Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili de "Karşılıklı suçlamalarla, Türkiye'ye dönük asılsız ithamlarla, 'Türkiye DEAŞ'tan petrol alıyormuş, arkasında şu varmış', bu tür ithamlarla Türk hava sahası ihlalini örtmek mümkün değil. Suriye krizi bir Türk-Rus krizi değildir. Hatta Suriye krizi bir Rus-NATO krizi de değildir. Ama bu tutumun sürdürülmesi sebebiyle şu anda maalesef Türkiye ile Rusya arasında bir krize dönüşmüş bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin her iki tarafın kazandığı ilişkiler olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Her iki tarafın kaybedeceği bir ilişkiler manzumesinin önü açılmamalıdır ama Türkiye'den de kimse hava sahası, kara ve deniz sınırları konusunda taviz vermesini veya geri adım atmasını bekleyemez. Silahlı Kuvvetlerimize verilen angajman kuralları dün neyse bugün de odur, yarın da o olacaktır. Türk hava sahasının, kara ve deniz sınırlarının korunması en asli görevdir, bunun gereği de yapılacaktır"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Demirtaş, Tahir Elçi'yi öldürenlere fırsat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN