Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikret Seçen de kaçtı

Fikret Seçen de kaçtı

17-25 Aralık darbe girişiminin mimarlarından eski savcı Seçen'in görevden uzaklaştırıldığı gün, hakkındaki çıkış yasağından önce, yurtdışına çıktığı tespit edildi. Daha önce savcılar Öz ve Kara da kaçmıştı

Hükümete yönelik 17-25 Aralık darbe girişiminde rol alan paralel savcılar bir bir kaçıyor. Eski savcı Fikret Seçen, yurtdışına kaçan üçüncü isim oldu. Seçen'in görevden uzaklaştırıldığı gün, hakkındaki çıkış yasağından önce, yurtdışına çıktığı tespit edildi. Daha önce de eski savcılar Zekerya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtığı belirlenmişti. Eski savcılar Mehmet Yüzgeç ve Muammer Akkaş ise halen firari. İstanbul Askeri Casusluk soruşturmasında usulsüz soruşturma yürüttüğü iddiasıyla 24 Kasım'da geçici olarak görevden uzaklaştırılan Seçen'in aynı gün Atatürk Havalimanı'ndan yurtdışına çıkış yaptığı ortaya çıktı. HSYK 2'nci Dairesi tarafından İstanbul Askeri Casusluk soruşturmasında usulsüz soruşturma yürüttüğü iddiasıyla 24 Kasım'da geçici olarak görevden uzaklaştırılan eski "Özel Yetkili Başsavcıvekili" ve "Çorum savcısı" Seçen hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Kasım günü "Resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek" ve "Görevi kötüye kullanmak" suçlarından yurt dışına çıkış yasağı konulması talep etti. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Seçen hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararı aldı. Ancak savcı Seçen'in 24 Kasım'da Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı'na 20 gün rapor verdiği, aynı gün Atatürk Havalimanı'ndan Hollanda'nın Amsterdam şehrine ait bir uçakla yurtdışına çıktığı öğrenildi.

ÖZ VE KARA DA KAÇMIŞTI
Daha önce, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararnamesiyle görevden uzaklaştırılmalarına karar verilen, haklarında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ile "Cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" iddialarıyla soruşturma yürütülen Öz, Kara ve Yüzgeç hakkında da 10 Ağustos'ta Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılmıştı. Öz ve Kara'nın yurtdışına kaçtığı tespit edilmiş, firari Yüzgeç'in ise nerede olduğu bulunamamıştı.

MUAMMER AKKAŞ DA FİRARİ
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "örgüt kurma" iddiasıyla soruşturma yürütülen eski savcı Akkaş ve eski hakim Süleyman Karaçöl ile ilgili Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 12 Eylül'de tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılmıştı. Karaçöl tutuklanırken, Akkaş'a ulaşılamamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikret Seçen de kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN