Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Göç sona ermeyecek düzenli hale gelecek'

Giriş Tarihi: 1.12.2015
'Göç sona ermeyecek düzenli hale gelecek'

Başbakan Davutoğlu: Anlaşma yaptık diye mülteci sorunu bitmiş değil. Şam'da Esad oturdukça sorun bitmez. Düzensiz göç düzenli hale gelecek. Duracak değil

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB-Türkiye zirvesine katılmak için geldiği Brüksel'de beraberindeki gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davuoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöşye:
TÜRK KAMPLARI ÖRNEK: Zirvenin kamuoyuna açık kısmında daha perspektif veren konuşma yaptım. Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz'un konuşması da önemliydi. "Kamplarda Türkiye'nin yaptığı iş, geliştirdiği ortam bütün herkese örnek olmalı" dedi. Bütün liderler Türkiye'yi övdü. İtalya Başbakanı Matteo Renzi içeride "Prodi ile Berlusconi hiçbir konuda anlaşamazlar. Tek anlaştıkları konu Türkiye." Avrupa'yı (Türkiye'nin üyeliği konusunda) birleşik gördüm. Herkeste ortak kader birliği gördüm.
ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ: Almanya Başbakanı Angela Merkel mükemmel bir konuşma yaptı. Altına imza atarım. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da iyi konuştu. Psikolojik olarak ortam çok değişmiş. Bu psikolojik değişim dışında beni memnun eden husus, strateji de değişti. İlk defa AB-Türkiye ilişkisi ete kemiğe büründü. Yapısal ilişkiler devam ettikçe Türkiye'nin stratejik ağırlığını hissettirmek mümkün olabilecek.
BEKLEMEYECEKSİNİZ: Vize muafiyeti, hep talep edilen bir şeydi. Ekim ayında inşallah konsoloslukların önünde beklemeyeceksiniz. Türkiye'nin alternatifi hiç tükenmez. Her zaman kendimize yeni yollar bulur, tarihin dar yollarına sıkışıp kalmayız.
ESAD DURDUKÇA...: Mülteci hususu olsa da olmasa da vize muafiyeti ön şart zaten. Mülteci sorunu olmasaydı da biz geri kabul anlaşmasını imzalayacaktık. Türkiye'den AB'ye gidiş durdu. Kaçak Türk işçi kalmadı. Anlaşma yaptık diye mülteci sorunu bitmedi. Makul bir noktada anlaşma sağlandı. Suriye sorunu çözülmeden, Şam'da Esad oturdukça mülteci sorunu bitmez. Düzensiz göç düzenli hale gelecek. Mülteci almama değil alma taahhüdüyle gelecekler.
İSKANDİNAVYA'DAN ZOR: Türkiye'nin AB çıpasına yeniden sarılmış olması çok önemli. "Hiçbir demokrasi mükemmel değil, hepimizde eksiklikler olur, birbirimizi eleştirme konusunda da rahat olmalıyız. Ama bir ateş çemberi içinde demokrasi yaşatmak, İskandinavya'dan daha zor" dedim. Biz Avrupa kimliğine sahibiz. İslam potansiyel tehdit değil. İrlanda Başbakanı "İslam bir barış dinidir" dedi. Onlara "Hangi İslam'ı seçeceğinize siz karar vereceksiniz. DAEŞ'in temsil ettiği mi,Türkiye'nin temsil ettiği mi?" DAEŞ nasıl bizi temsil etmiyorsa Pegida da Miloseviç de Hıristiyanları temsil etmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Göç sona ermeyecek düzenli hale gelecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN