Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Verilen cezalar gelişen Türkiye'ye yakışmıyor

Giriş Tarihi: 1.12.2015
Verilen cezalar gelişen Türkiye'ye yakışmıyor

RTÜK ve YSK tarafından aHaber'e verilen cezalara tepki gösteren meslek kuruluşları, özgürlükçü yasal düzenleme yapılmasını istedi

Yüksek Seçim Kurulu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu'nca aHaber'e verilen cezalara bir tepki de Televizyon Yayıncıları Derneği'nden geldi. Yazılı açıklamasında "YSK ve RTÜK bu olumsuz tutumuyla, seçim döneminde üye televizyon kuruluşlarımızın yayın politikalarına, haberlerin içeriğine ve veriliş biçimlerine dahi karışır duruma gelmiş, üye televizyon kuruluşlarının bazılarını da adeta yayın yapamaz hale getirmiştir" ifadesini kullanan Televizyon Yayıncıları Derneği; bu olumsuz tablonun, gelişen ve değişen Türkiye'ye yakışmadığını vurguladı. Televizyon kuruluşlarının, YSK ve RTÜK tarafından çok ciddi cezalara maruz bırakıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Seçim döneminde yapılacak yayınlara ilişkin olarak televizyon kuruluşlarının yayın politikalarını kendilerinin belirleyebildiği, özgürlükçü nitelikteki yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliği zaruri gözükmektedir. İlerideki seçim dönemlerinde de aynı sorunların yaşanmaması ve üyelerimizin YSK ve RTÜK'ün benzer tutum ve cezalarıyla karşı karşıya kalarak mağduriyetlerine sebep verilmemesi için, seçim döneminde uygulanan 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun başta olmak üzere, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılmasını yeni Meclis'imizden beklemekteyiz."

SİYASİLERDEN RTÜK VE YSK'YA TEPKİ

54 YILLIK KANUNLA OLMAZ

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, 1961 yılında çıkan kanunla televizyonların cezalandırılmaması gerektiğini belirterek, "Bu cezalar çağdaş yayıncılık alanını daraltan, çağdaş iletişime ters düşen cezalardır. Kamu ile özeli ayırmak gerekir. YSK ve RTÜK kanununda özgürlükçü bir düzenleme talep ediyoruz. Bütün siyasi partiler bir araya gelmeli, çağdaş yayıncılık ilkelerini hayata geçirmelidir" dedi. Yorumcuların değerlendirmeleri nedeniyle de ceza verildiğine dikkat çeken Burhan, "Yorumcu hür olmalıdır. RTÜK ve YSK'nın verdiği cezalar, yayıncılık alanını daraltmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Verilen cezalar gelişen Türkiye'ye yakışmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN