Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Asılsız suçlamaları kabul etmeyiz'

Başbakan Davutoğlu, "Hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Ancak başka ülkelerden de sınırlarımıza saygı beklemek en tabii hakkımız" dedi

Giriş Tarihi: 4.12.2015
'Asılsız suçlamaları kabul etmeyiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki programı kapsamında, Zugulba Sarayı'nda bir araya geldiği Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa görüştü. Görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi. Toplantının ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı. Davutoğlu şunları söyledi:

Dost, komşu ve büyük bir ortak olan Rusya gelişmeleri soğukkanlı şekilde değerlendirmeli. Türkiye sınırını korumuştur, hiçbir ülkeyi hedef alan ofansif bir tavırda bulunmamıştır. Türkiye'nin toprakları ve hava sahası kutsaldır. Hiç bir ülkenin toprağında gözümüz yok. Ama başka ülkelerin de bizim sınırlarımıza, hava sahamıza saygı göstermesini beklemek, en tabii hakkımız. Türkiye, Rusya ile her konuyu görüşmeye hazır. Müzakere etmeyeceğimiz tek şey sınırlarımız ve egemenlik hakları.

DAVUTOĞLU: TANAP PROJESİ DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Hava ihlali nasıl oldu, aynı anda NATO kayıtlarında çevredeki üstlerde her yerde bellidir. Türkiye Rusya ilişkilerine Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya, Ortadoğu, Karadeniz, Hazar ve birçok bölgenin de ihtiyacı var. Asılsız ithamlarla Türkiye'ye yönelecek suçlamaları kabul etmeyeceğiz.

Başta Dağlık Karabağ olmak üzere, bizim tutumuz açık ve bellidir. Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının tümü, 1 santimetrekare dahi kalmayıncaya kadar, Azerbaycan'a ait olana kadar Azerbaycan'a desteğimiz sürdürecektir

SIRA ARKADAŞI DAVUTOĞLU'NU ANLATTI

Medeniyetler İttifakı Projesi'nin Azerbaycan'da yapılmasına önem veriyoruz. 25-27 Nisan'da yapılacak toplantıyla Azerbaycan bir kez daha dünyanın dikkatini çekecek. Böyle kritik dönemde, Bakü'den yükselecek barış sözünün büyük anlamı olacak nAzerbaycan'ın kendi savunma sanayisini geliştirmesi, Türkiye ile birlikte projelere öncülük etmesi bizim için önemli. Kafkasya'da da çevre bölgelerde de barışın ihdas edilebilmesi, büyük ölçüde Türkiye- Azerbaycan ilişkilerine bağlı. Türkiye-Azerbaycan- Gürcistan, Türkiye-Azerbaycan-İran, Türkiye- Azerbaycan-Türkmenistan üçlü mekanizmalarına büyük önem veriyoruz. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Four Seasons Hotel'de de iş dünyasının temsilcilerine seslenirken, Belgrad'daki Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesini değerlendirdi: "Bu görüşmenin gerçekleşmesi önemlidir. İleteşim kanallarını daima açık tutacağız. Ama bilinmelidir ki, Türkiye'ye hangi ülke ekonomik ambargo uygularsa uygulasın, nihai kertede döner ve bu ambargoları uygulayanları, o ambargoların uygulandığı ülkeden daha fazla etkilemeye başlar."

Başbakan Davutoğlu'ndan TANAP müjdesi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Asılsız suçlamaları kabul etmeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN