Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pravda yalanları

Başbakan Davutoğlu: Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Yalanlar üretir dünyanın inanmasını beklerlerdi. "Pravda yalanları, palavraları" diye anılırdı. Rusya'nın Sovyetik özellikleri ortaya çıkıyor

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Pravda yalanları
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Davutoğlu, Moskova'nın Türkiye'ye terör örgütü DAEŞ üzerinden attığı iftiralara cevap verdi:

PROPAGANDA MAKİNESİ:
Rus basınında ve Rus yetkililerince yapılan açıklamalar, bana gençliğimi hatırlatıyor. Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Her gün değişik yalanlar üretir, önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi. Bunlar, "Pravda yalanları, palavraları" diye anılırdı. Sadece, Rusya'nın son 20-25 yıl içinde, soğuk savaş sonrasında unuttuğunu zannettiğimiz Sovyetik özellikleri birer birer ortaya çıkıyor. Doğrudan kendileriyle ilgili olmayan alanlarda, "Proxy war" denilebilecek savaşlara girmek, yayılmacı bir görüntü içinde komşu ülkelerle sorunlar yaşamak ve sorunları örtmek için bir propaganda makinesini çalıştırmak. Bu yalanlara kimse itibar etmez. Her gün çok sayıda ülkenin uçuş yaptığı, İHA'ların dolaştığı bir coğrafyada kirli bir alışverişten bahsetmenin reel hiçbir zemini yok.

Başbakan Davutoğlu "Rusya'nın Sovyetlerden kalma özellikleri bir bir ortaya çıkıyor"


SURİYE REJİMİ:
DAEŞ'in, Suriye rejimiyle girdiği kirli ilişkiler ve ılımlı muhalefete ve sivillere yaptığı katliamlar konusunda onlarca delil var. Bugün Suriye rejimine destek verenler aynı şekilde DAEŞ'e destek vermekte. Çünkü DAEŞ'i besleyen, çıkartan ana kaynak Suriye rejimi. Biz, Suriye rejiminin gayri insani tutumuna açık tavır alan, DAEŞ'in barbarca katliamları karşısında ilk operasyonu yapan ülkeyiz. Kimse Türkiye'yi bu tür yalanlarla, iftiralarla yanlış bir resmin içine koyamaz.

RUSYA DAEŞ'İ NEDEN VURMUYOR?

EN BÜYÜK BEDELİ BİZ ÖDEDİK:
Türkiye, Suriye sınırında krizin çıktığı ilk andan itibaren iki hedefi aynı anda gerçekleştirmek zorunda kalmıştır. Birincisi, mültecilere sınırları açık tutacaksınız, uluslararası toplum bunu istiyor. Uluslararası toplumun istemesini bir kenara koyun, bizim vicdanımız bunu söylüyor. Öbür taraftan da terörist geçişlerine veya herhangi bir olumsuz gelişmeye de kapalı tutacaksınız. Kobani'den üç günde 197 bin kişi ülkemize girdiğinde, "Türkiye sınırını niye açmıyor" diye seslerini yükseltenler, gelişen bazı olumsuz olaylar söz konusu olduğunda "Niye kapatmıyor" diyor. Türkiye'nin ahlaki sorumluluğu mültecileri almak, stratejik sorumluluğu ise sınırların güvenli halde kalmasını sağlamak. Sınırda herhangi bir terör geçişine veya olumsuz gelişme olmamasında en büyük çıkar, Türkiye'nin kendi çıkarıdır. DAEŞ'in girdiği terör eylemleri konusunda en büyük bedeli biz ödedik.

SIRA ARKADAŞI DAVUTOĞLU'NU ANLATTI

RAKKA'YA OPERASYON YAPSIN:
Şu anda 98 kilometre kadar bir sınırımız DAEŞ denetiminde gözüküyor. buradan DAEŞ'in sökülüp atılması için her türlü çalışmayı sürdürüyoruz. Rusya'nın Azaz'a dönük yaptığı hava operasyonu, açık bir şekilde DAEŞ'i karşı mücadele etmekte olan ve bu bölgeyi DAEŞ'ten temizleyecek olan muhalefete karşı yapılan operasyonlar. Rusya, Rakka'ya, DAEŞ üstlerine dönük operasyon yapsın.

DAVUTOĞLU İÇİN RESMİ TÖREN
Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Zagulba Sarayı önünde aracının kapısında karşılandı. İki lider kucaklaştıktan sonra ülkelerin milli marşları çalındı. Davutoğlu, daha sonra Aliyev eşliğinde, tören kıtasını selamladı. Törende, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da hazır bulundu.

'BÖLGEDE YENİ TEHDİTLER OLUŞTU'
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise ortak basın açıklamasında şunları söyledi: "Türkiye- Azerbaycan birliği ve siyaseti bölgede istikrarlaştırıcı rol oynuyor. Maalesef bölgede istikrar bozulmuştur. Yeni tehditler oluşmuştur. Tüm bu gelişmelere hazır olmalıyız ve hazırız. Ermenistan- Azerbaycan çatışmasında ve Yukarı Karabağ sorununda Azerbaycan'ın tutumunu destekledikleri için Türk halkına ve devletine teşekkür ederim. Azerbaycan Türkiye'den gerekli silahları alıyor. Birkaç kez ortak tatbikatlar gerçekleştirdik. Bu da bizim birliğimizi gösteriyor ve gücümüzü artırıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pravda yalanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN