Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elçi'yi öldüren silah ses analiziyle belirlenecek

Giriş Tarihi: 5.12.2015
Elçi'yi öldüren silah ses analiziyle belirlenecek

Tahir Elçi'nin öldürüldüğü olay sırasında görev yapan polislerin silahları incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, 2 polisin şehit olduğu saldırıyla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. Elçi'nin saldırıya uğradığı gün olay bölgesinde hangi polislerin görevde olduklarının belirlenmesi için savcılık tarafından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden görev belgeleri istendi. Görevli polislerin tamamının silahları balistik inceleme için toplandı.

SES ANALİZİ YAPILACAK

Mermi çekirdekleri, kovanlar, polislerin kullandığı silahlar ile teröriste ait silah, balistik ve DNA incelemesi için Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderildi. Deliller arasında Elçi'den alınan kan örnekleri, olay yerinden elde edilen bazı vücut sıvıları da bulunuyor. Elçi'nin açıklama sırasında yanında bulunan polisler, avukatlar ve basın mensuplarının ifadeleri alındı. Basın mensuplarının ve çevredeki güvenlik kameralarının görüntüleri de toplandı. Görüntülerin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nda (TÜBİTAK) uzman ekipler tarafından incelendiği belirtildi. Elde edilen görüntülere ses analizi yapıldığı, ses analiziyle hangi silahtan nasıl ses çıktığı, kurşunların hangi silahlardan çıktığı tespit edilecek. Savcılığa ulaşan ifadelere göre, Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayında kameralara yansıyan polisler ve saldırganlar dışında da silah kullanıldı. Olay bölgesindeki incelemeye üç kez izin vermeyen YDG-H mensuplarının olay günü silah seslerini duyunca karşılık verdikleri belirtildi.

KROKİÇI KARILACAK

Bu arada soruşturmayı yürüten 8 savcı ve baro üyelerinden oluşan heyete dün de, sokağa çıkma yasağının sürdüğü sokakta üçüncü kez ateş açıldı. Heyet üyeleri zırhlı araçla olay bölgesinden uzaklaştı. İnceleme yapılabilirse Tahir Elçi'nin bulunduğu nokta ile o noktayı gören bölgelerin krokisi çıkarılacak. Bu çalışmayla Elçi'yi vuran kurşunun nereden geldiği anlaşılmaya çalışılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elçi'yi öldüren silah ses analiziyle belirlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN