Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Alsan ne olur almasan ne olur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Türk ürünlerine yaptırım uygulamasını "Velev ki, 1 milyar $'lık ithalatınız olsun. Türkiye bunlarla yıkılmaz. Alsan ne olur almasan ne olur" dedi

Giriş Tarihi: 6.12.2015
Alsan ne olur almasan ne olur

Türkiye İnovasyon Haftası'nın kapanış oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'ya sert çıktı. Ukrayna krizi sonrasında her ülkenin Rusya'ya yaptırım uygularken, Türkiye'nin buna uymadığını hatırlatan Erdoğan, "O zaman buradan ürün gönderdik. 'Niye gönderiyorsunuz' dediklerinde de 'stratejik ortağımız' dedik. Şimdi bakıyorsunuz, Türk malı ürünleri almıyorlar. Velev ki, 1 milyar dolarlık ithalatınız olsun, Türkiye bunlarla yıkılacak bir ülke değildir. Alsan ne olur almasan ne olur. Başka kapılar, başka kaynaklar çıkar" dedi. Petrol ve doğalgazda en büyük tedarikçilerin Rusya ile Irak olduğunu ancak tek kaynak olmadıklarını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Rusya ile aramızdaki sorunların doğalgaz, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali gibi bu projelere yansıyacağına dair henüz bir işaret yok."

SOSYAL MEDYADA RUSYA

BİZ RAFA KALDIRDIK

Kamuoyunda Türk Akımı Projesi'nin Rusya tarafından durdurulduğu yönünde haberler çıktığını hatırlatan Erdoğan, "Değerli kardeşlerim, bir defa buna inanmayın. Tam aksine Türk Akımı, taleplerimizin karşılanmaması sebebiyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir. Biz Rusya'nın krizi tırmandırma üslubunu ve yöntemlerini asla tasvip etmiyoruz. Şu anda biz onların diliyle de konuşmuyoruz. Diplomatik dille konuşuyoruz. Bu konuda sabırlıyız. Türkiye bir kabile devleti değildir" diye konuştu. 2023'te milli gelirden Ar-Ge'ye ayrılan payı, 3'te 2'si özel sektörden gelecek şekilde yüzde 3 düzeyine yükseltmeyi hedeflediklerini anlatan Erdoğan, "Ekonomide de itici gücümüzün inovasyon olacağına inanıyorum" dedi.

RUSYA'NIN PARİS HİLTON'U

10 KÜRESEL MARKA GEREKİYOR

Erdoğan, ileri teknoloji ürünleri ithalatının halen yüzde 15.5 olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: "İhracattaki bu payımızı yüzde 10'a çıkarmalıyız. Sürdürülebilir büyüme için bu alanda başarı elde etmemiz hayati öneme sahiptir. İnovasyon kültürünü köklü bir şekilde üniversitelerimize yerleştirmemiz gerekiyor. 81 ilimizin tamamında üniversitemiz var. Üniversitelerimizi her alanda teşvik etmeliyiz. Teknoparklarımızın sayısını 2'den 59'a çıkardık. Bunların yeterli olmadığı ortadadır. Dünya çapında tanınan en az 10 küresel markamızın olması lazım. Ülke olarak Ar-Ge'de kendimize inanacağız ve güveneceğiz."

RUS HAPİSHANESİNDE GÜZELLİK YARIŞMASI

Cumhurbaşkanı, İnovasyon Haftası kapsamında İnovaLig'de birinci olan firmalara ödüllerini verdi. Konuşma sonrasında Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Erdoğan'a vazo hediye etti. Erdoğan, İstanbul Üniversitesi ile Karabük Üniversitesi'nin ödüllü elektrikli araçlarını inceledi.


ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İnovasyon Ödülleri de dağıtıldı. Ar-Ge Liderliği Ödülü Arçelik'in, Kurumsal Girişimcilik Ödülü Sabancı Holding'in, Teknoloji Markaları Geliştirmede Liderlik Ödülü Turkcell'in, En Yenilikçi KOBİ ve Girişimcilik Bankacılığı Ödülü TEB'in, Marka Bilinirliği Ödülü THY'nin, Patent Ödülü Arçelik'in, Markalaşmada Liderlik Ödülü Ege Seramik'in, Faydalı Model Ödülü ASELSAN'ın, En Fazla Ar-Ge Proje Katkı Ödülü Süleyman Demirel Üniversitesi'nin, En Fazla Tasarım Katkı Ödülü ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin oldu. 5 kategoride verilen İnovaLİG ödüllerinin sahipleri de belirlendi. Kordsa Global, İETT, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, MİR Ar-Ge, ve Teklas ödül alan şirketler oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Alsan ne olur almasan ne olur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN