Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mesajı

Giriş Tarihi: 7.12.2015 17:05 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 17:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hanuka Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musevi vatandaşların 'nı kutlayarak, hayata geçirilen reformların tüm vatandaşların inançlarını özgürce yaşamalarını mümkün kıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musevi vatandaşların Hanuka Bayramı'nı kutladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musevi vatandaşların dolayısıyla mesaj yayımladı.

Musevilik inancına sahip tüm vatandaşların Hanuka Bayramı'nı tebrik ettiğini belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Bizler, toplumsal, kültürel, siyasal ve beşeri yapımızdaki çeşitlilikleri zenginlik olarak algılayan, din ve inanç özgürlüğüne saygıyı esas alan köklü bir medeniyetin mensuplarıyız. Dini, dili, etnik kökeni ne olursa olsun, insanlarımızın bu coğrafyada yüzyıllardır beraberce barış içinde yaşamalarını sağlayan bu gelenek, ülkemizin bölgede ve dünyada takdirle izlenen yükselişinde de önemli bir pay sahibidir.

Özellikle son 13 yılda hayata geçirdiğimiz reformlar, aziz milletimizin birlik, beraberlik ve aidiyet duygusunu güçlendirmenin yanı sıra tüm vatandaşlarımızın inançlarını özgürce yaşamalarını da mümkün kılmıştır. Bu düşüncelerle, toplumumuzun ayrılmaz parçası olan Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilere, kendi inançları doğrultusunda kutlamakta oldukları Hanuka Bayramı vesilesiyle huzur, mutluluk ve esenlikler diliyorum."

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NDAN HANUKA BAYRAMI MESAJI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musevi vatandaşların Hanuka Bayramı'nı kutladı.

Başbakan Davutoğlu, Hanuka Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, yaratılanı yaratandan ötürü sevme anlayışıyla yüzyıllardır farklı kimlik, kültür ve dinden insanın beraber yaşadığı bir hoşgörü ve iyilik medeniyetinin varisleri olduklarını belirtti.

"Hangi din ve mezhepten olursa olsun her insanın canını, malını, ırzını, hukukunu korumayı tarihimizden öğrendik" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu topraklarda bütün inanç grupları, barış ve huzur içinde yaşadılar. Husumetten uzak, saygıya ve yardımlaşmaya dayalı komşuluk ve insan ilişkileri her dönemde sosyal hayatımızın hakim özelliği oldu. Farklılıklarımızı dün olduğu gibi bugün de bir zenginlik olarak görmeye ve yaşamaya devam ediyoruz. Cumhuriyetimiz adına her türlü ötekileştirme ve ayrımcılığa karşı insan hak ve özgürlüklerinden yana tavır aldık, almaya da devam edeceğiz.

Hanuka Bayramı vesilesiyle barış ve hoşgörü kültürünün bütün dünyada hakim olmasını, ayrımcılığa dayalı her türlü şiddet ve nefret hadiselerinin ivedilikle son bulmasını temenni ediyorum. Bu düşüncelerle Musevi vatandaşlarımızın ve tüm Musevilerin 'Hanuka Bayramı'nı tebrik ediyor, kendilerine sağlık, iyilik ve esenlikler diliyorum."

HANUKA BAYRAMI NEDİR?

Hanuka, İbrani takvimine göre Kislev'in 25. günü başlayıp sekiz gün süren bir Musevi bayramı. Ayrıca "Işık Bayramı" ya da "Yeniden Adanma Bayramı" olarak da anılır. Hanukkah sözcüğü İbranice "adama, ithaf etmek" anlamlarına gelir. Bu bayram, Gregoryen takvimiyle aralık, kasım sonu ya da çok ender olarak ocak başına denk gelir

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hanuka Bayramı mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN