Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ'nün sağ koluna ABD şoku

Giriş Tarihi: 7.12.2015
FETÖ'nün sağ koluna ABD şoku

FETÖ'nün iki numaralı ismi "Uzun" lakaplı Cevdet Türkyolu'nun, 25 aydır ABD'den oturma izni alamadığı anlaşıldı. Olay, Türkyolu'nun kendisini kabul etmeyen kurumlara açtığı davayla ortaya çıktı

Paralel Yapı hiyerarşi piramidinde bürokrasideki kadrolaşmadan sorumlu "Mahrem Hizmetler" sınıfının imamı olarak gösterilen Cevdet Türkyolu, eylülde Pennslyvania Doğu Yakası Bölge Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak 2013'ten beri almak için uğraştığı Oturma İzni'yle ilgili sessiz kalan devlet kurumlarının 30 gün içinde karar vermesini istiyor. 2 Eylül'de mahkemeye sunulan 2:15-cv-04934 numaralı dava dilekçesinde, söz konusu Oturma İzni'yle ilgili başvuruyu karara bağlamadığı için ABD devleti adına bir dizi yetkili hakkında şikayetçi olundu. Bu isimler arasında ABD İçişleri Bakanı Jeh Johnson, Vatandaşlık ve Göç İdaresi Direktörü Leon Rodriguez ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey bulunuyor.

545 BİN DOLARLIK YATIRIM

Dava dilekçesine göre, Fetullah Gülen'in malikanesinin bulunduğu Pennslyvania Saylorsburg'ta oturan Türkyolu, ABD hükümetinin yatırım yapan işadamlarına daimi oturma izni veren EB-5 programına katılmak için 545 bin dolarlık yatırım yaptı. New York'ta bir dizi otel inşa eden New York Göçmenlik Fonu'na (NYIF) 7 Mayıs 2013'te Bank of America'daki hesabından para transferini gerçekleştiren Türkyolu, 17 Mayıs'ta da iki çocuğu ve eşini de kapsayacak şekilde oturma izni almak için resmi başvurusunu yaptı. Manhattan Adası'nda 330 odalı butik bir otel inşa etme amacı taşıyan NYIF'e aynı proje için toplamda 90 yabancı 500'er bin dolardan 45 milyon dolar yatırdı.
EMEKLİ ASKERİN 'FETÖ' İSYANI

25 AY GEÇTİ KARAR ÇIKMADI
Kanuna göre 13,5 ay içinde söz konusu başvuruyu karara bağlaması gereken ABD Göçmenlik Bürosu, projeye yatırım yapan diğer 60 yabancıya Oturma İzni vermesine rağmen Türkyolu'na 25 ay boyunca olumlu ya da olumsuz herhangi bir karar bildirmedi. Mayıs 2015'te ABD Göçmenlik Bürosu'ndan gelen cevap e-postasında, "başvurunuz detaylı incelemeye alınmıştır" deniyor. Büro, konunun ne zaman karara bağlanılacağıyla ilgili hiçbir bilgi vermezken, kurum Ombudsman'ı da bir şey yapamayacaklarını söylüyor. Türkyolu'nun Oturma İzni başvurusu yaptığı EB-5 programı 11 Aralık'ta geçerlilik süresini yitirecek bu durumda başvurunun reddedebileceği ve paranın boşa gideceği belirtiliyor.
FETÖ'NÜN DİNLEDİĞİ İSİMLER

DAVA DOSYASINA GÜLEN'İN HAKİMİ BAKIYOR
Dava dosyasına 2008'de verdiği tartışmalı bir kararla Fetullah Gülen'e daimi oturma izni veren Hakim Stewart Dalzell bakıyor. Gülen'in "Olağanüstü Yetenekli Yabancı" şartını "eğitim" alanındaki faaliyetleri ve kitaplarıyla taşıdığını iddia eden Daimi Oturma İzni başvurusu ABD makamlarınca reddedilmişti. Konuyla ilgili davaya bakan Hakim Dalzell, Gülen'in "dinlerarası diyalog" misyonunun ABD için büyük bir kazanım olduğunu" söyleyerek Gülen'in lehinde bir karar vermişti.
FETÖ'NÜN İK'SINA DARBE

AVUKAT İÇİN BİNLERCE DOLAR ÖDENDİ
"Uzun Cevdet"i mahkemede ise ise New York'taki göçmenlik konularındaki en önde gelen avukatlık firmalarından Klasko Immigration Law Partners, LLP'nin sahibi olan Ronald Klasko savunuyor. Klasko 2008'deki oturma izni davasında da Fetullah Gülen'in yasal temsilciliğini gerçekleştirmiş ve istediği kararı mahkemeden almasını bilmişti. Firmanın web sitesinde Klasko'nun yarım saatlik danışmanlık hizmetinin 500 dolar olduğu belirtiliyor. Bu da Klasko'ya bu davada Türkyolu'nu temsil etmesi için binlerce dolar ödendiğini gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ'nün sağ koluna ABD şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN