Kurtulmuş: "Rusya yapıyor"

Giriş Tarihi: 7.12.2015 19:50 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 20:24
Kurtulmuş: Rusya çocukça şov yapıyor

Bakanlar Kurulunun ardından ve açıklamalarda bulundu.Kurtulmuş, Boğaz'dan geçiş yapan nde bir askerin elinde füze ile görüntülenmesini ise " bir " olarak nitelendirdi.

Kurtulmuş'un açıklamasından satır başları şöyle:

MUSUL'A ASKER KONUŞLANMASI

Dört ana konunun altını çizmek zorundayız. Türkiye DAEŞ ile mücadele konusunda uluslararası koalisyonun parçasıdır. Kuzey Irak'taki Türkiye varlığının en önemli nedeni Türkiye'nin üstlendiği roldür. İkinci önemli konu Türkiye'nin Kuzey Irak'ta verdiği eğitim desteğidir. Hem Peşmergelerin eğitimi hem de Musul'un DAEŞ'ten kurtulması için oradadır. Üçüncü olarak Türkiye oraya yeni gitmiyor. Türkiye'nin varlığı 2014'ten beri devam ediyor. Türkiye bu eğitimleri veriyor. DAEŞ ile mücadele için 2400 Kuzey Iraklı eğitilmiştir. Bu konu ile ilgili dördüncü olarak ifade etmek istediğimiz, Türkiye'nin varlığı basındaki abartılı yayınlar dolayısıyla kamuoyuna yansımıştır. Irak hükümetinde de ciddi hassasiyetleri ortaya çıkarmıştır. Irak Hükümetinin hassasiyetlerini anlıyoruz ve saygı duyuyoruz. Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyan bir ülkedir. Irak'ın içinde Türkiye'ye karşı hasmane tutum içinde olanların açıklamalarını esefle karşılıyoruz.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu

BİZİM DE ADIMLARIMIZ VAR

Biz Rusya konusunda krizi tırmandıran taraf olmayacağız. Bunu her alanda söylüyoruz. Rus tarafının atılacağı adımlar varsa, Türk tarafının da adımları var. Biz bu adımların atılmasından yana değiliz.

RUSYA YAPIYOR

"İlgili bütün girişimlerde bulundu. Oradan geçilen ülkenin güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde geçiş yapılması gerekir. Biz bu görüntüleri şova yönelik görüntüler olarak algıladık. Oradan geçiş yapan Rus gemilerine yönelik bir tehdit söz konusu değil. Çocukça bir şov olduğunu belirteyim. Ümit ederim ki Türkiye bir daha aynı görüntüyle karşılaşmaz."

AB İLE GÖRÜŞMELER

AB ile yeni müzakere sürecinde düzenli olarak görüşmeler sağlanacak. Zirvede bizim açımızdan önemli sonuçlar elde edilmiştir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş: "Rusya çocukça şov yapıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN