Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bağdat'ın tepkileri bazı komşuların etkisiyle çıktı"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Musul'daki askeri birlik değişimi sonrası yaşanan gelişmelere ilişkin, "Bağdat hükümetinden gelen tepkiler, bazı komşuların etkisiyle ortaya çıktı" dedi

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Bağdat'ın tepkileri bazı komşuların etkisiyle çıktı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu verdiği röportajda Musul'daki Türk askeri birliğinin değişimi, Rus savaş gemisinin Boğazlar'dan geçerken bir askerin omuzunda füze ile görüntülenmesi ve Türkiye-AB ilişkilerine yönelik soruları yanıtladı:

BAĞDAT KOMŞULARIN ETKİSİNDE: Iraklı yetkililerin talebi sonrasında orada bulunan Türk askerlerinin güçlendirilmesi için değişim yapıldı. Tehditlere karşı eğitim veren Türk askerlerinin güvenliğini sağlamak da bizim görevimiz. Bağdat hükümetinden gelen tepkiler bazı komşuların etkisiyle ortaya çıkıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani bu hafta içinde Ankara'ya gelecek. Bu ziyaret daha önceden planlanmıştı.

TÜRK ASKERİNİN MUSUL KAMPI

GİRİŞİMLERİ YAPTIK:
Rusya ile yaşanan durum provokasyondur. Bu olayın bu süreçte meydana gelmesinin de bir tesadüf olmadığına inanıyorum. Gerekli girişimleri yaptık. Savaş gemilerinin Boğaz'dan nasıl geçeceği belli. Bu gemiler bize tehdit değil ama bugüne kadar Boğaz'dan geçen gemilere yönelik Türkiye'den herhangi bir tehdit oluşmamıştır. O nedenle bu şekilde geçmesi apaçık tahrik edici.

İHTİYAÇ OLURSA GÖRÜŞÜRÜZ: Rusya'nın daha olgun bir devlet gibi davranmasını bekliyoruz. "Her şeyi açık konuşalım, bu işin üstesinden gelelim" diyoruz. Bu gerginliğin Rusya'ya faydası yok. Öyle görünüyor ki Rusya'da da dünyada da bu gerginlikten dolayı rahatsızlıklar var. Önümüzdeki dönemlerde Sergey Lavrov ile karşılaşma imkanımız olabilir.

SURİYELİLERİ KAPSAMIYOR: AB ile yaptığımız Geri Kabul Anlaşması Suriyelileri kapsamıyor. Can güvenliği nedeniyle ülkelerini terk eden insanları da kapsamıyor. Ekonomik sebeplerle o ülkelere giden insanları kapsıyor. Ama Türkiye'den gittiği ispatlanırsa, Türkiye de kabul ederse gerçekleşiyor.

ÇAVUŞOĞLU RUS AJANSINA KONUŞTU:

İlişkilerimizi tekrar rayına oturtmalıyız

Rus haber ajansı TASS'a röportaj veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Mevcut gerginliği bir an önce aşarak ilişkilerimizi tekrar rayına oturtmalıyız. Aksi takdirde bu üzücü olayın halklarımız arasındaki ilişkilere zarar verme riski taşıdığı unutulmamalıdır" dedi. Rus tarafını itidale davet eden Çavuşoğlu, "Tedbir kararlarının, iki ülkenin çıkarları ve geleceği adına bir an evvel kaldırılması yararlı olacaktır" dedi. Vizesiz seyahat rejiminin askıya alınmasının da yanlış olduğunu belirten Çavuşoğlu, Boğazlar'da Rus gemilerine yaptırım uygulanacağı iddialarıyla ilgili soruya ise, " Montrö Sözleşmesi tarafsız şekilde, saydamlık ve titizlikle uygulanmaya devam edilecektir" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bağdat'ın tepkileri bazı komşuların etkisiyle çıktı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN