Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan, Museviler'in Hanuka Bayramı'nı kutladı

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'deki Musevilerin Hanuka Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı: "Musevilik inancına sahip tüm vatandaşlarımızın Hanuka Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bizler, toplumsal, kültürel, siyasal ve beşeri yapımızdaki çeşitlilikleri zenginlik olarak algılayan, din ve inanç özgürlüğüne saygıyı esas alan köklü bir medeniyetin mensuplarıyız. Dini, dili, etnik kökeni ne olursa olsun, insanlarımızın bu coğrafyada yüzyıllardır beraberce barış içinde yaşamalarını sağlayan bu gelenek, ülkemizin bölgede ve dünyada takdirle izlenen yükselişinde de önemli bir pay sahibidir. Özellikle son 13 yılda hayata geçirdiğimiz reformlar, aziz milletimizin birlik, beraberlik ve aidiyet duygusunu güçlendirmenin yanı sıra, tüm vatandaşlarımızın inançlarını özgürce yaşamalarını da mümkün kılmıştır. Bu düşüncelerle, toplumumuzun ayrılmaz parçası olan Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilere, kendi inançları doğrultusunda kutlamakta oldukları Hanuka Bayramı vesilesiyle huzur, mutluluk ve esenlikler diliyorum." Hanuka Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Başbakan Davutoğlu ise barış ve hoşgörü kültürünün bütün dünyada hakim olmasını, ayrımcılığa dayalı her türlü şiddet ve nefret hadiselerinin ivedilikle son bulmasını temenni ettiğini bildirdi.

8 GÜN SÜRÜYOR

'Kislev' ayının 25'inci günü kutlanmaya başlanan Hanuka, 8 gün sürüyor. Musevi inançlıların, Selefkilere karşı ayaklanmasının anısına 8 gün boyunca ve sayısı her gün bir adet artırılarak yakılan mumlarla kutlanan Hanuka, bu niteliğiyle 'Hag Ameorot/ Işıklar Bayramı' adıyla da bilinir. Kutlama sırasında, Hanukiya adı verilen, Menora'ya benzeyip fazladan 2 kolu daha olan 9 kollu şamdanın kolları yakılıyor. İlk gün bir, ikinci gün iki mum yakılıyor. Bayram boyunca her gün bir fazla kolun yanmasıyla devam ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan'ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif'i Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. Erdoğan resmi programında 13.00'te görünen görüşmeye 13.35'te geldi. Görüşme bir saati aşkın sürdü. Erdoğan, başbakanlığı sırasında, 7 Mart 2014'te de Şahbaz Şerif'le Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde görüşmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan, Museviler'in Hanuka Bayramı'nı kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN