Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şivan Perwer hendeklere tepkili!

Dünyaca ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer TRT Kurdi’ye konuştu. Türkiye, Ortadoğu, Kürt meselesi, yaşanan olaylar üzerine konuşan sanatçı Perwer, savaşın yıkıcılığına dikkat çekti. “İnsan hayatının sürdürülebileceği ilk ve en mühim şey barış. Savaş yıkımdır” dedi.

Giriş Tarihi: 8.12.2015 09:11 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 09:21
Şivan Perwer hendeklere tepkili!

Erbil'den bağlanarak gerçekleştirilen röportajda Şivan Perwer konuşması boyunca barıştan bahsederek hendek kazıp hayatı zorlaştıran PKK'lıları eleştrdi.

Diyarbakır'daki programa neden katıldığını belirterek konuşmasına başlayan Şivan Perwer, "Barış bilge aklın insan hayatının değerini bilmesi demektir. Bunu idrak edemeyen barışı da gerçekleştiremez. Diyarbekir'e gittiğimizde de amaç yine barıştı. Son yıllardaki küresel değişimler ve Türkiye'nin yenilenme ihtiyacıyla barış için adım attılar. Biz de Sayın Barzani'yle barışı desteklemeye, yaymaya, moral ve umudu yükseltmeye gittik. Pek çok rengi barındıran Türkiye'nin, milletlerin bir arada yaşadığı çok kültürlü Anadolu'nun korunması lazımdı. Bunun için de yeni bir sistem gerekiyordu. Onlar da yeni bir Türkiye inşa ediyoruz, buyurun gelin birlikte çalışalım, dediler. Gidiş öykümüz buydu…" dedi.

TRT Kurdi'nin 6 Aralık Pazar akşamı yayınlanan Ana Haber Bülteni'ne Erbil'den bağlanan Şivan Perwer, yaklaşık 40 dakika süren röportajında çok önemli mesajlar verdi.

İşte Şivan Perwer röportajının satır başları:

YENİ TÜRKİYE'DE TÜRKLER VE KÜRTLER BİRARADA OLMALI
- Demokrat, iyi, güzel, gelişmiş, sosyal bir Türkiye istiyorsan Yeni Türkiye demokratik olmalı, insan hakları tanınmalı. O vakit Kürtle Türk savaşmaz, Türkiye'nin önü açılır. Türkiye sosyal ve ekonomi yönden gelişir, (uluslararası alanda) ilişkileri düzelir, küçümsenmeyecek bir güç olur. Türkiye Avrupa'ya yakın, Avrupa demokrasisini alarak Ortadoğu'nun babası olabilir. Bu onların yararına. Türkiye kazanır, sadece Kürtler değil.

KARDEŞİZ, AMCA ÇOCUKLARIYIZ, İÇ İÇE GEÇMİŞİZ!
- Sayın Erdoğan yenilikten bahsediyor, buyrun birlikte yapalım diyor. Lakin onun da pratikte bir şey yapması lazım. Onlardan rica ediyoruz: Kardeşiz biz, amca çocuklarıyız, iç içe geçmişiz; birlikte yaşamak istiyorsak birbirimize zarar vermemeliyiz! Birlikte yaşayacaksak birbirimize yardım etmeliyiz. Birlikte yaşayacaksak adını ne koyarsak koyalım, hepimizin devleti olmalı. Hepimizi kucaklasın. Sadece Türk elitlerinin değil.

ELİT IRKÇI BEYAZ TÜRKLER
- Elit bir Türk yönetimi koymuşlar, ırkçı beyaz bir sınıf. Onlar üstte ve her şey bizim elimizde olacak diyorlar. Allah bir tek bizi yarattı der gibi. Yahu Allah'ın adaleti var. Allah'a böyle zulm edilir mi? Allah sadece beni yarattı demek faşizmdir, doğru bir şey değil. Allah'a karşı günah işlemiş oluyorsun. Allah herkesi eşit yaratmıştır. Herkesin hakları vardır. Herkese akıl vermiştir, nimetler herkesindir. Kimsenin başkasının haklarını almaya hakkı yoktur. Dine inanıyorsan, Allah yolunda yürüyorsan bu böyledir. Aksi takdirde Allah'a da zulmediyorsun demektir. Biliyor musun? Doğruları söylemek gerek.

NE HENDEKLER OLSUN, NE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!
- Ne hendekler olsun, ne yollar kapatılsın ne de askerler sokağa çıkmayı yasaklasın. Şehirde kimse sokağa çıkmayacak, ne demek bu! Ayıptır! Tarihte kaldı böyle şeyler. Türkiye ilerlemek isteyen, demokratik olmak isteyen bir ülke. Bu tür facialar halkın başına gelmemeli.

BARIŞ İÇİN ÜSTÜME NE DÜŞERSE YAPARIM!
- Ben gelişigüzel değil, akıl ve mantıkla hizmet edeyim, bir araya gelsinler, tokalaşsınlar. O parlamentoda karara varsınlar, savaşı durdursunlar, meseleyi orada halletsinler. Çağırdıklarında sazımı alıp giderim, elimden gelen budur. Siyasetçi olmak istemem. Ama kendi felsefeme göre hareket etmek isterim. Benim felsefem; şarkılarımdır. Korkmadan, hileye başvurmadan, yalan söylemeden. Kimseden korkum yok. Allah bana bir güç, bir maneviyat vermiş, onu kullanıyorum. Benim ordum, maneviyatımdır. Benim ordum onlarınkinden çok daha güçlüdür. Maneviyatımı kullanmamı istiyorlarsa insanca bir araya gelsinler, çağırsınlar beni, başım gözüm üstüne. Giderim, sizin için ne yapabilirim, derim. Şarkı söylememi isterlerse şarkı söylerim. Xezalê'yi söyle derlerse onu söylerim. Acıklı parça çal deseler ağlatırım onları. Halay isterlerse ayağa kalkıp el ele halaya durmalarını sağlarım. Budur yani, başka ne yapabilirim ki.

TRT KURDİ GÜZEL VE TARAFSIZ YAYIN YAPIYOR

- TRT güzel işler yapıyor, Kürt ve Kürdistan da diyor, taraflı yayın yapmıyor, sansür de uygulamıyor, var olsunlar. Selam yolluyorum, saygılarımı sunuyorum. İnsani yönden düşünüyorlar, hakkı hukuku gözetiyorlar. Bu çok güzel bir şey.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şivan Perwer hendeklere tepkili!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN