Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bunlarda ne din ne de iman var'

PKK'nın Sur'daki tarihi camiye saldırısına STK'lardan tepki yağdı. Cami ve Kuran Kursu Dernekleri Federasyonu, "Bunlarda ne din ne iman var, hepsi gözü dönmüş insanlar" diyerek tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 9.12.2015
'Bunlarda ne din ne de iman var'
Terör örgütünün Dört Ayaklı Minare, Paşa Hamamı ve Fatih Paşa (Kurşunlu) Camisi'ne yönelik terör saldırılarına STK'lardan büyük tepki geldi. Son olarak Diyarbakır Sur'da Kurşunlu Camisi'ni hedef alan PKK'lı teröristler caminin büyük ölçüde yanmasına neden olmuş, yangını söndürmeye giden itfaiye aracına da uzun namlulu silahlarla saldırmıştı. Caminin büyük oranda hasar görmesi sonrasında STK'lardan gelen tepkiler şöyle oldu:

4 KATLI PKK MAĞARASI

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi:
Camileri yakan teröristlerin insan olarak kabul edilmesi insanlık suçudur. Bunlar memleketimizin birliği ve dirliğine kastetmiş canilerdir, hainlerdir.

Memur-Sen'e bağlı Kültür Memur-Sen:
Mabetler ve tarihi yapılar dokunulmazdır. Camilerin hedef alınması, Müslümanların ruhlarının, imanlarının ve İslam'ın hedef alınması anlamına gelmektedir. Bir şehrin hafızasını yok etmeye çalışanları şiddetle kınıyoruz. Tarihi mekanlarımızın ve ibadethanelerimizin yakılıp yıkılmasını kabul edemeyiz.

Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyüp Değer:
Saldırıyı nefretle kınıyoruz.

Cami ve Kuran Kursu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak:
Terör örgütü PKK'nın cami yakması İslam dünyasını üzmüştür. Bunlarda ne din ne iman var, hepsi gözü dönmüş insanlar.

Diyanet-Sen Ardahan Şube Temsilcisi Çetinkaya:
İbadethaneler her düşünce kesimi tarafından sığınılacak güvenli yerler olarak kabul görmüştür. Dinimizde hiçbir ibadethaneye saygısızlık mazur ve meşru görülmez.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yurttaş:
Hangi dini yapıya olursa olsun bu sadece camiler için değil, Hıristiyanların kilisesi de aynı, Yahudilerin havrası da aynıdır. Dini yapılara yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez.

'İNSANLIK AYIBI, TARİH KATLİAMI'

Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına Musevi ve Süryani cemaati temsilcileri de tepkilerini dile getirdi:

Hatay Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu:
Camiyi yakanlar insanlıktan nasibini almamış kişilerdir. Her şeyden önce kabullenilemeyecek bir olaydır.

Süryani Kiliseler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay:
Dini mabetlere saldırılar kabul edilemez. Süryaniler olarak bunu kabul etmiyoruz.

Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı ve Süryani Mor Barsom Kilisesi görevlisi Ayhan Gürkan:
Çocuklarımıza ve torunlarımıza emanet etmemiz gereken eserler maalesef bugün yakılıyor, yıkılıyor, bombalanıyor. Bu insanlık ayıbıdır, tarih katliamıdır.

PKK'lı teröristler camiyi böyle yaktı

HAVADAN İHA'LAR KAYDETTİ

HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın, partisinin dünkü grup toplantısında, "havadan bombalandı" iddiasında bulunduğu açıklamadan kısa süre sonra ise AA, caminin ateşe verildiği sırada havadan çekilmiş görüntülerini servis etti. Helikopter kamerası kayıtlarında dumanların yükseldiği caminin arka tarafında ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan iki terörist görülüyor.

'BU VAHŞİLERİ BİR KEZ DAHA NEFRETLE, ŞİDDETLE KINIYORUM'

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen de teröristlerin yaktığı cami ile ilgili "Allah'ın evini yakan dinden imandan insanlıktan nasiplenmemiş bu vahşileri bir kez daha nefretle, şiddetle kınıyorum. Peygamberler ve Sahabeler şehri olan ve her tarafı tarih kokan Diyarbakırımızda bu camiyi yakanlar asla Diyarbakırlı, asla Müslüman olamaz. Bunlar dinsiz, imansız, Marksist, Leninist ve ateist bir zihniyetin ürünüdürler" sözleriyle tepti gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bunlarda ne din ne de iman var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN