MİT’çi Cevat Öneş’in Selam çelişkisi

Selam kumpasında mağdur olup şikayetçi olan eski MİT yöneticisi Cevat Öneş, şimdi Selam kumpası kapsamında MİT tırlarının durdurulması ile ilgili tutuklanan Can Dündar’a destek çıkarak büyük çelişki sergiledi.

Giriş Tarihi: 9.12.2015 14:50
MİT’çi Cevat Öneş’in Selam çelişkisi

Sözde Selam Tevhid Terör Örgütü soruşturmasında örgütçü olduğu iddiası ile telefonları dinlenerek mağdur edilen hatta açılan davada müşteki olan eski MİTçi Cevat Öneş'in Selam Kumpası çerçevesinde soruşturulan MİT Tırlarının durdurulması olayında Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a sahip çıkması dikkat çekti.

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Can Dündar'ın tutuklanması ardından geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi'ne "Meseleyi ifade ve basın özgürlüğünü zedeleyen, önemli ölçüde tahrip eden bir olay olarak görüyorum"şeklinde açıklama yaptı. Öneş tutuklama kararının yanlış olduğunu iddia etti.

İDDİANAMEDE ŞİKAYETÇİ

Oysaki Cevat Öneş'in Selam Kumpası iddianamesinde yer verilen mağdurlar arasında yeraldığı, savcılığa gelerek soruşturma kapsamında kendisini dinleyen polislerden şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Öneş'in Sözde Selam Tevhid Terör Örgütü soruşturmasına Mehmet Osman Kavala ile 10 Eylül .2012 tarihinde yapmış olduğu görüşmeden dolayı dahil edildiği, yaklaşık 1 yıl sonra 28 Eylül 2013 tarihinde, ''PKK/KCK Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Örgüt Adına Eylem ve Faaliyetlerde Bulunmak''suçundan hakkında iletişimin tespiti tedbirinin uygulanmaya başlandığı, yani dinlendiği tespit edildi.

ÖRGÜTTEN 3 AY DİNLENMİŞ

Telefonu ve e-mail adresi 3 ay süre ile dinlenen Öneş hakkındaki dinlemenin ise 17 Aralık 2013 günü sonlandırıldığı anlaşıldı. Akil insanlar heyetinde bulunan Öneş'in paralelci polis ve savcıların sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü soruşturma dosyasıyla yapacakları bir operasyonda şüpheli olabileceği öngörülüyordu.

MİT-PKK KURGUSU İÇİN

Selam Kumpası iddianamesinde Cevat Öneş'in durumu konusunda şu değerlendirme yapılması dikkat çekti: Cenat Öneş'in 2000-2005 yılları arasında Milli İstihbarat Teşkilatı'nda Müsteşar Yardımcılığı'ndan, 2005 yılında emekli olduğu, mesleki görev ve konumu gözönünde bulundurulduğunda, PKK/KCK Terör Örgütü'ne Üye Olmak, Örgüt Adına Faaliyetlerde Bulunmak suçundan soruşturmaya dahil edilmesinin;Milli İstihbarat Teşkilatı ile PKK Terör Örgütü'nü kurgu yoluyla irtibatlandırma amacına yönelik olduğu anlaşılmıştır.

Bilindiği gibi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT tırlarının durdurulması olayının Selam Tevhid Kumpasını tezgahlayan paralelci polislerin eylemlerinin bir parçası olduğu gerekçesiyle Adana'da durdurulan MİT Tırları soruşturmasını yeniden ele almış soruşturma kapsamında bugüne kadarçeşitli rütbelerde 29 asker tutuklanmıştı. Selam'da toplam tutuklu sayısı ise 55…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT’çi Cevat Öneş’in Selam çelişkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN