Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne Yerli ve Milli damgası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül sahiplerini, alanlarının en seçkin temsilcisi olarak nitelendirdi: Orhan Gencebay'ın müziği sevdaları, hüzünleri, ümitleri konu alır. Münir Özkul fakir ama gururlu bir babadır Rasim Özdenören nesillerin ağabeyidir, benim de ağabeyimdir bir dava ve mücadele adamıdır

Giriş Tarihi: 10.12.2015
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne Yerli ve Milli damgası
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görkemli bir tören düzenlendi. Çok sayıda ünlü sanatçının da davet edildiği ödül töreninde; sinema alanında Münir Özkul, edebiyat alanında Rasim Özdenören, müzik alanında Orhan Gencebay, sosyal bilimler ve tarih alanında Mehmet Genç, geleneksel sanatlar alanında ise Hüseyin Kutlu'ya ödülleri takdim edilirken, Kültür ve Sanat Vefa Ödülü Cemil Meriç'e verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:
HAKLARINI TESLİM EDİYORUZ: Bugüne kadar ortaya koydukları ürünleriyle başlı başına birer kıymet olan bu insanlara devletimiz adına haklarını teslim ediyor, şükranlarımızı ifade ediyoruz.
ANADOLU'DA PES ETMEK YOK: Anadolu insanlık tarihinin her bakımdan en mümbit medeniyetlerine, devletlerine, toplumlarına ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafyanın kalbidir. Anadolu coğrafyası ile milletimizin bir başka ortak noktası da yapılarında asla ümitsizliğin, yeisin, pes etmenin bulunmuyor olmasıdır. Ne diyor Yunus Emre, 'her dem yeni doğarız, binden kim usanası'. Yunus'un bu sözü coğrafyamızı ve milletimizi çok iyi anlatıyor.
MİLLETİMİZ DİMDİK AYAKTA: Son 200 yılımızın bu milletin bitişinin, tükenişinin, teslimiyetinin bekleyişi ile geçtiğine inanıyorum. İşte 2015 yılı da bitmek üzere. Milletimiz yine dimdik ayakta. Dünya, özellikle İslam dünyası yine Türkiye'ye bakıyor. Doğu ile batının temas noktaları içinde hala varlığını, özgürlüğünü, gücünü sürdürebilen tek coğrafya burası, Anadolu'dur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni tarihsel süreklilik içinde son devletimiz olarak görüyoruz. Bu bakımdan Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlara yüklediğimiz mana çok önemlidir.
ÖZDENÖREN BENİM DE AĞABEYİM: Sayın Rasim Özdenören, en önemli edebiyatçılarımızdan, nesillerin ağabeyidir, benim de ağabeyimdir. Bir dava ve mücadele adamıdır.
GENCEBAY'I ELEŞTİRENLER VARDI: Sayın Gencebay müziği, tınısını, köklerini bu coğrafyadan alan, aynı zamanda insanımızın günlük hayattaki sevdalarını, isyanlarını, üzüntülerini, beklentilerini hatta ümitlerini konu edinen bir özelliğe sahiptir. Onun sevdasını da isyanını da doğru anlamayanlara inat milletimiz kendisine sahip çıkmış sanatını bağrına basmıştır.
KUTLU HOCA'NIN BÜYÜK KATKISI: Biliyorsunuz 'Kuran Mekke'de nazil oldu, Kahire'de okundu, İstanbul'da yazıldı.' Bu sözün bugün hala eğer geçerliliği varsa bunda da Hüseyin Kutlu hocamızın ve temsilcisi olduğu geleneğin çok büyük katkısı vardır. Hat sanatı geleneğimizde çok büyük öneme sahip.
'Bilgi sonu gelmeyen bir fetihtir' diyen merhum Cemil Meriç üstadımızı anlatmaya ne sözümüz, ne zamanımız ne de gücümüz yeter. Kızını dinlerken doğrusu gözlerim yaşardı. Çünkü Kubbealtı sohbetleri aklıma geldi. Öte yandan hasta olan Münir Özkul'un yerine törene kızı Güner Özkul ve torunu Süreyya geldi. Özkul, "Büyük Özkul'un ödülünü artık bugün en küçük Özkul alıyor, o üstleniyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne Yerli ve Milli damgası

KORSANA KARŞI MASA KURULUYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, fikir ve sanat eseri korsanlığı ile internetten kaçak olarak indirilen müzik eserleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı'nda bir masa kurulması talimatını verdi. Sanatçı Orhan Gencebay'dan bu masaya katılacakları kendisinin belirlemesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu meseleye kafa yoran kim varsa getir. Cumhurbaşkanlığı'nda bir senemiz geçti, 4 sene kaldı. Bu dönem bunu halledelim" dedi.

ERDOĞAN'A SELAHADDİN EYYÜBİ BENZETMESİ
Merhum Cemil Meriç'in kızı Ümit Meriç, babası adına ödül konuşması için çıktığı kürsüde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgü dolu sözler sarf etti. Cemil Meriç'in verdiği eserlerin önemine dikkat çeken Ümit Meriç, konuşmasının sonuna doğru duygulandı. Meriç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederken "Çağımızın Selahaddin Eyyübisi'ne en kalbi muhabbetlerimi takdim ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne Yerli ve Milli damgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN