Gülen'e ABD'de 6 suçlamadan dava

ABD'de FETÖ lideri Gülen ve 50 kişi hakkında 6 ayrı suçtan ilkd ava açıldı. Avukat Amsterdam Gülen'in ABD'de de korku imparatorluğu kurduğunu ve öğretmenleri köle gibi kullandığını açıkladı

Giriş Tarihi: 10.12.2015
Gülen'e ABD'de 6 suçlamadan dava
Uluslararası hukuk firması Amsterdam & Partners LLP ve Fox Rothscild LLP şirketi yöneticisi Robert Amsterdam, Fetullahçı Terör Örgütü'nün dünya yapılanması hakkında başlattıkları çalışmalara ilişkin ABD'nin başkenti Washington'da gazetecilere bilgi verdi. Türk hükümetince tutulan hukuk firmasının yöneticisi olan Amsterdam, toplantıda Tahşiye üyesi üç kişinin haksız yere tutuklanması emirini verdiği için Gülen ve Paralel Yapı üyeleri hakkında 6 suçlamadan 7 Aralık'ta dilekçe vererek dava açtıklarını kaydetti.

TÜRKİYE'DEKİLERİN ÖRNEĞİ

Gülen'in 1999'dan bu yana yaşadığı Pennsylvania eyaletinde açılan ve ABD'de Gülen örgütüne yönelik ilk dava olan dosyadan detayları paylaşan Amsterdam, "Gülen'in siyasi faaliyetlerine bakacak olursak ABD'de yaptıkları Türkiye'de yaptıklarının bir örneği gibi. Gülen ve örgütlerine yönelik üç davacımız var. Burada yaşayan 3 kişi benzer bir komplo sonucu haksız yere 24 ay hapis yattı. Herhangi bir kanıt olmaksızın cezaevine giren bu kişiler Gülen ve bazı örgütlere karşı dava açtı" dedi.Gülen grubunun sadece ABD'de 120'den fazla okulu olduğuna ve toplamda ise 25 milyar dolara yakın varlığa sahip olduklarını belirten Amsterdam sözlerine "Gülen ile çalışan herkesi bilmiyoruz. Yapılan mülakatlardan ve dış araştırmalardan elde ettiğimiz sonuçlara bakacaksak bu davanın Türkiye'de önemsenmesi gerekiyor.

İNSAN KAÇAKÇILIĞI
Türkiye'deki davalarla da son derece bağlantılı davalar. Gülen ve takipçileri pek çok kişinin hapse girmesine neden oldu. İlk toplantımızdan beri birçok gelişme oldu. Gülen takipçileri tarafından sistemli ve yasadışı siyasi destek söz konusu. Gülen okullarındaki öğretmenler hakkında önemli muhbirler vasıtasıyla önemli deliller elde ettik" şeklinde devam etti. Amsterdam, Gülen'in ABD'deki gücüyle bir korku imparatorluğu kurduğunu söyledi. Amsterdam, ABD'deki Fetullah Gülen hareketi okullarının kriterleri karşılamayan çok sayıda Türk öğretmene ABD'de çalışma vizesi alarak köle gibi çalıştırıp bir anlamda "insan kaçakçılığı" yaptığını sözlerine ekledi.

YENİ DAVALAR YOLDA
ABD'de Gülen'e bağlı öğretmenler hakkında da çok sayıda şikâyet olduğunu belirten Amsterdam, daha birçok yeni davanın açılabileceğini kaydetti. Amsterdam, düzenlediği basın toplantısından önce İngiliz Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada ise "Haksız tutuklamalar konusunda onlara dava açacağız. Gülen, uzun bir süredir Türkiye'deki takipçilerini haksız ve saldırgan tutuklamalar yürütmeye yönlendirdi" dedi. Amsterdam, Gülen ve ismi belli olmayan 50 takipçisinin "Alien Tort Statue" adlı hukuki düzenleme uyarınca ABD'de yargılanabileceğini söyledi. 18'inci yüzyıldan beri kullanılan bu statü, başka ülkelerdeki insan hakları ihlali davalarının ABD mahkemelerinde görülmesinin önünü açıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'e ABD'de 6 suçlamadan dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN