Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK 54 hakim ve savcı hakkında yargılama izni verdi

Selam Tevhid Kumpası’nda yasadışı dinleme kararlarına imza attıkları belirtilen 54 hakim savcı hakkında yargıla izni verildi.

Giriş Tarihi: 10.12.2015 16:36 Güncelleme Tarihi: 10.12.2015 19:02
HSYK 54 hakim ve savcı hakkında yargılama izni verdi

HSYK 2. Dairesi, Selam Tevhid Kumpası soruşturması kapsamında binlerce kişinin usulsüz dinlenmesine ilişkin karara imza atan 54 hakim ve savcı hakkında kovuşturma yani yargılama İzni çıktı.

FETÖ'NÜN DİNLEDİĞİ İSİMLER

Yargılama izni verilen isimler arasında Şike Savcısı Mehmet Berk, 17 Aralık Savcısı Celal Kara, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran Savcı Sadrettin Sarıkaya, 25 Aralık ve Dink soruşturmaları Savcısı Muammer Akkaş ile Ergenekon soruşturması savcılarından Cihan Kansız da bulunuyor. Bu isimlerden Akkaş ve Kara daha önce meslekten ihraç edilmişti.

RAKAMLARLA FETÖ'DE BÜYÜK ÇÖKÜŞ

HSYK Başmüfettişliği Selam Tevhid Kumpası soruşturmasında Cumhurbaşkanı, Başbakan, MİT Müsteşarı ve çok sayıda bürokrat hakkında yasadışı dinleme kararları veren hakim ve bu kararları talep eden savcılar hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında yapılan incelemede yasadışı dinleme kararlarında imzası bulunan 49 hakim savcının açığa alınması talep edilmişti. Söz konusu hakim savcılar geçtiğimiz Temmuz ayında açığa alınmıştı. Soruşturmayı yürüten Başmüfettiş'in raporunu tamamlayarak HSYK 2. Dairesi'ne ulaştırması üzerine bugün toplanan Daire, konuyu görüştü.

DAVA AÇILACAK

HSYK 2. Daire 54 hakim savcı hakkında kovuşturma yani yargılama izni verdi. Müfettiş raporu iddianameye dönüştürülmek üzere Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek. 2. Daire ayrıca 54 hakim savcımın yürütülen idari soruşturma çerçevesinde son savunmalarının alınmasını karara bağladı.

AÇIKTA KALACAKLAR

Daire ayrıca 49 hakim savcının açıkta tutulması kararının devamını kararlaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK 54 hakim ve savcı hakkında yargılama izni verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN