Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Suikastı biliyorlardı ama göz yumdular'

'Suikastı biliyorlardı ama göz yumdular'
Gazeteci Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmaline ilişkin soruşturmada hazırlanan ve daha önce bir kez savcı tarafından geri çekilen, bir kez de başsavcılık tarafından eksikleri olduğu gerekçesiyle kabul edilmeyen iddianame, üçüncü seferde başsavcılık onayından geçti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca onaylanan iddianame, terör suçlarına bakmakla görevli ihtisas mahkemesi olan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianame hakkında kabul kararı verilirse halen Paralel Devlet Yapılanması davası kapsamında da sanık olan eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer, Reşat Altay, vali Celalettin Cerrah ve Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç'in de aralarında bulunduğu 26 kişi Dink cinayetinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle yargılanacak. Başsavcılık, bu iddianame ile açılacak davanın, İstanbul 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ana dava ile birleştirilmesini talep etti. İddianamede 26'ncı şüpheli olarak Mülkiye Müfettişi Şükrü Yıldız'ın yer aldığı öğrenildi. 160 sayfalık iddianamedeki detaylar şöyle:
'FETÖ/PDY' örgütü, Dink cinayetinden önce bütün detayları bildiği halde işlenmesini bekledi.
Halen Silivri'de tutuklu bulunan eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer'in kurduğu iddia edilen 'yasadışı' C 5 büroda Dink, Malatya Zirve Yayınevi ve Muhsin Yazıcıoğlu cinayetlerine ilişkin çalışmalar yapıldı.
C-5 Bürosu'na Dink cinayeti ile ilgili 62 adet, Ergenekon örgütü soruşturma ve davasıyla ilgili 131 adet, Malatya Zirve Yayıncılık cinayeti ile ilgili 79 adet, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümü ile ilgili 69 adet, Aşırı Sağ Faaliyetler, Etnik gerginlikler, Milli hassasiyetleri istismar faaliyetleri ve benzerleri ile ilgili 21 bin 886 adet, toplamda 22 bin 219 adet evrağın düşümü yapılarak üzerinde çalışıldı.
Bu örgüt tarafından Hrant Dink'in mutlak suretle öldürüleceği, bunun için hazırlıklar yapan suç örgütü yönetici ve üyeleri ile cinayeti işleyecek tetikçi "Ogün" ismine kadar her şey önceden bilinmesine rağmen, amaç suçun gerçekleşmesi için araç suç niteliğinde olan Hrant Dink cinayetinin gerçekleşmesinin beklendiği tespit edilmiştir.

'AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET' İSTENDİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan Dink iddianamesinde FETÖ/PYD örgütünün yöneticisi olduğu iddia edilen eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istendi. Ayrıca üç sanık hakkında "silahlı örgüt kurmak"tan 22.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suikastı biliyorlardı ama göz yumdular'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN