Asker Musul'dan geri çekilmeyecek

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Asker Musul'dan geri çekilmeyecek

Peşmerge güçlerini eğitmek için Kuzey Irak'ta bulunan askerlerin geri çekilmesinin söz konusu olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: Askerlerimiz muharip değil, eğitimci olarak gitmiştir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Çoviç ile Konsey üyesi Bakir İzzetbegoviç'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı. Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında; Irak ve Suriye'deki gelişmelerle Rusya ile ilişkiler konusunda önemli mesajlar verdi:

Musul meselesinde, bildiğiniz gibi buraya Türk askerinin gitmesi aslında 2002'de olan bir harekettir. Bu hareketten sonra da 2014'te, merkezi yönetim lideri Haydar İbadi'nin bizi ziyaretlerinde, kendilerinin bizden eğitim noktasında gerek asker gerekse polis olarak bu tür talebi olmuştur.

Oraya giden askerlerimiz, muharip olarak gitmemiştir, eğitimci olarak gitmiştir. Gerek Başika'da gerek diğer kamp yerindeki yaptıkları iş, eğitimdir. Tabii bu eğitimi veren askerlerimizin, eğitim verdikleri Peşmerge sayısına, miktarına göre de bu sayı çoğaltılır veya azaltılır. Bunu, geri çekmek gibi bir şey şu an için söz konusu değil.

Bu ayın 21'inde de zaten gerek Kuzey Irak, gerek Türkiye, gerekse ABD'li dostlarımızla üçlü toplantılar yapılacaktır.

Bir defa Rusya burada bir taraf değildir. Ne adına BM Güvenlik Konseyi'ne gidiyor o ayrı bir konu. Türkiye olarak oradan verilen cevabı gördük. Konsey bu müracaatı reddetti. Bundan sonraki süreçte ne olur, izlemeye devam ederiz. Biz Türkiye olarak özellikle bölgedeki gelişmelerde koalisyon güçleri ile müşterek hareket alanı içinde bulunuyoruz. Talep edilmediğimiz bir yerde yokuz. Her talep eden ülkeye de olumlu cevap vermeye kimse mecbur değildir.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NUN MUSUL MESAİSİ

Bir tarafta 911 km Suriye ile sınırımız var, öbür tarafta 390 km Irak'la sınırımız var. Peki Rusya Federasyonu'nun bu ülkelerle bir sınırı mı var? Tartus'ta zaten zamanında kendilerine bir üs kurmuşlardı. Şimdi o yetmedi Lazkiye'nin kuzeyine üs kurup, uçaklarıyla füzeleriyle yerleşmiş durumda. Önce onu dünyaya izah etmesi lazım. Çok farklı bir yaklaşım içindeyken, şimdi duygusal yaklaşımları görüyoruz. Türkiye olarak biz gerilimden yana olmayacağız, sabırlı olacağız. Belki diplomatik ilişkilerimizin yeniden inşasına vesile olacaktır.

Asker Musul'dan geri çekilmeyecek

'YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER'

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Çoviç, "Dostane Türk halkına son 20 yılda Bosna'da yaptıkları için teşekkür ediyoruz. Sayenizde Bosna Avrupa'nın ortasında güzel bir ritim tutturabildi" dedi. Türk halkının Bosna'ya duyduğu derin saygıya dikkat çeken Çoviç, "Ayrıca Avrupa mültecilere tel örgüler çekerken sizin onları kendi evlerinde hissedecek şekilde misafir etmeniz ve milyonlarcasını ağırlamanızdan dolayı tebrik ediyoruz" diye konuştu.

MUHABİRİN SORUSU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I GÜLDÜRDÜ

ERDOĞAN'IN SÖZLERİ GÜLDÜRDÜ

"Rusya'nın ambargo uyguladığı meyve ve sebzeleri Bosna-Hersek olarak almak için bir talepte bulundunuz mu?" sorusu üzerine, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Bakir İzzetbegoviç "Bosna-Hersek bu yaş meyve ve sebzeyi alacak kadar büyük bir ülke değil" dedi. Bu sözler üzerine Erdoğan'ın ise "Bizim bu sebzeleri nasıl alsın Bosna Hersek" demesi, Bosna-Hersek temsilcileri ile birlikte salondaki herkesi güldürdü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asker Musul'dan geri çekilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN