Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP'de çatlak büyüyor

Giriş Tarihi: 11.12.2015 16:09
HDP'de çatlak büyüyor

1 Kasım seçimlerinde yaklaşık üç puan kaybeden HDP'de sular durulmuyor. Parti içinde yaşanan kriz HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Parti içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan sevdalıları vardı. " sözleriyle yeni bir boyut kazandı. O isimlerin tasfiye edildiğini söyleyen Demirtaş'ın bu açıklamasına sert tepki geldi.. Açıklamada kastedildikleri ileri sürülen HDP'liler Demirtaş'ın sözlerine açıklık getirmesini istedi.. İşte HDP'de gittikçe büyüyen krizin ayrıntıları..

HDP'DE 1 KASIM HESAPLAŞMASI

HDP'nin oyları 1 Kasım seçimlerinde yaklaşık yüzde 3 oranında düştü. Parti içinde kriz tırmanırken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş önce ABD'ye giderek temaslarda bulundu. Washington'a destek almak için gittiği ileri sürülen Demirtaş dönüşünde, "ABD yönetimi, çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesini istiyor" dedi.. HDP Eş Genel Başkanı'nın bir sonraki durağı ise Kandil oldu. Kandil'de 12 saatlik sır bir görüşme trafiği yürüten Demirtaş daha sonra apar topar Türkiye'ye döndü. Ancak bu kez ne çözüm süreci, ne Suriye'deki gelişmeler, ne de Rusya ile yaşanan kriz vardı Demirtaş'ın gündeminde. Herkesi şaşırtan bir çıkış yaptı.. Meclis'te gündemi değerlendirdiği gazetecilere "Bizim parti içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bu tipler bizden çok Erdoğan'ı sevip sayıyordu" dedi ve onların tasfiye edildiğini söyledi. "Zaten bunların 'eski milletvekili' olmasının nedeni de odur. Yoksa görevleri devam ederdi. " diye konuştu. Peki, Kandil'deki sır görüşmelerin ardından yapılan bu çıkışta kastedilen HDP'liler kimlerdi?

ÖZELEŞTİRİ YAPANLAR HDP'DEN TASFİYE EDİLDİ

HDP'deki krizin ilk işaretleri 7 Haziran seçimlerinden sonra başlamıştı. Eleştirilerini açık açık seslendirildiği için 15 isim 1 Kasım'da aday gösterilmemişti.
Esat Canan, Demir Çelik, Özdal Üçer, Ayla Akat Ata, İbrahim Binici ve Emine Ayna bu isimler arasındaydı..

Bazı HDP'liler özellikle "Seni başkan yaptırmayacağız" söylemini eleştirmişti.. Bu söylemin partiye kaybettirdiğini açıklamışlardı. 1 Kasım'da aday gösterilmeyen HDP eski milletvekili Adil Zozani o isimlerden biriydi..

"7 Haziran seçimlerinde HDP'yi öne çıkaran, HDP'yi yüzde 13'e taşıyan söylemin 'Seni başkan yaptırmayacağız' söylemi olmadığını düşünüyorum. Başkanlık sistemi uygulaması bizim kaçınacağımız, olmaz diyeceğimiz bir sistem değil."

Zozani HDP'nin özeleştiri yapması gerektiğini de belirtmişti..

"Devletin statükocu unsurları ile yan yana resim vermiş olması kimi mütedeyyin Kürt seçmenin HDP'den uzaklaşmasını beraberinde getirdi. Sanırım partinin de bu konuda bir sorgulama yapması gerekiyor.
HDP'nin daha önce Meclis Anayasa Komisyonu'ndaki tartışmalar esnasında sistem tartışmasına evet varız dediğini biliyoruz ancak 7 haziran öncesi bu sözler söylenmemiş gibi bir politika ortaya konuldu."

HDP'DE DEMİRTAŞ'A TEPKİ

Ve Selahattin Demirtaş'ın tasfiye açıklamasında kastettiği isimlerden olduğu iddia edilen bir başka HDP'li... Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık... Sakık, Demirtaş'a tepki gösterdi.
Sözlerine açıklık getirmesini istedi...

Sırrı Sakık, "Buna açıklık getirmesi lazım, her tarafa çekilecek açıklamalara gerek yok. Direkt isim söylemesi gerek. Ben dimdik bir siyasetçiyim" dedi.

Liste dışı kalan vekillerden biri de Hasip Kaplan'dı.. İsmi bu doğrultuda dile getirilen Kaplan da bu Demirtaş'a tepki gösterdi.. "Partide iki dönem kuralı var. Ben bu kural yüzünden aday olmadım. Kimi kastettiğini Demirtaş'a sormak lazım." dedi..

Demirtaş'ın cumhurbaşkanı sevdalısı HDP'liler diyerek kimi kastettiği Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'a da soruldu.. Fırat, "Onu bana değil, söyleyene sormanız lazım. Buna bir şey söylemeyeceğim" karşılığını verdi.

DEMİRTAŞ ABD VE KANDİL'DE NE KONUŞTU?

Peki bir süredir yeniden eş başkanlığa seçilip seçilmeyeceği tartışılan Demirtaş neden HDP'de çatlak oluşturacak böyle bir açıklamaya ihtiyaç duydu? Kastettiği HDP'lilerin isimlerini açık açık söylemekten neden kaçınıyor? Demirtaş'ın bazı HDP'lileri devletin temsil makamı olan Cumhurbaşkanı'nı sevmek bir suçmuş gibi hedef göstermesinin ABD ve Kandil seyahatleriyle bir bağlantısı var mı? Özeleştiriye tasfiye ile karşılık verenler neden ısrarla PKK terörünü perdelemek için özyönetim söylemiyle çözümsüzlükte diretiyor?.. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın bu sorulara yanıt vermesi bekleniyor. Ancak bazı HDP'li kaynaklar önümüzdeki süreçte bazı isimlerin partiden tasfiye edileceğini, Demirtaş'ın bu açıklamasının da bunun sinyali olduğunu ileri sürüyor.. A HABER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'de çatlak büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN