'Irak alamıyorsa biz tedbir alırız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Irak başta DAEŞ olmak üzere terör örgütlerinin cirit attığı bir yer. Irak yönetimi oradan ülkemize yapılacak bir saldırıya tedbir alamıyorsa, tedbirlerimizi biz alırız...

'Irak alamıyorsa biz tedbir alırız'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda dün basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

KARAR 15 GÜNLÜK: (Gaziantep'te Fırat Nehri'nin batısındaki bölgenin özel güvenli bölge ilan edilmesi) Bölgenin hassasiyetleri çerçevesinde atılmış bir adım, alınmış bir karar. Tabii şu anda 15 gün olarak alınmış bir karardır. 15 günden sonra ne getirir, ne götürür onu gelişmeler gösterecektir. Bölge biliyorsunuz; özellikle Mara - Hercele hattı olmak üzere bizim için hassasiyet kespediyor. Tabii bunun yanında Fırat'ın batısı olarak da, Akdeniz'e doğru uzandıkça o bölgeler, Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı bölgeler. Gelişmelere göre kararlar yeniden farklı bir şekilde de ele alınabilir.

TÜRK ASKERİ MUSUL'DA

TEDBİR ALIRIZ: Başika Kampı'yla ilgili Türk ve Irak yetkililerin temaslarının ardından gelinen nokta) Irak üzerinde birçok ülkenin şu anda attığı adımlar, yaptığı operasyonlar var. Başta DAEŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak. Ve bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsuru. Oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan ilgisi yoktur. Söylenen nedir? "Biz davete icabetle Irak'a geldik" Kabul de... Yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz? Böyle bir şeyi beklemek diye bir lüksümüz yok. Tam aksine biz diyoruz ki; Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbirleri alamıyorsa, tedbirlerimizi biz alırız.

MUSUL'DA NELER OLUYOR?

KORUNMA İÇİN ORDAYIZ: Irak merkezi yönetimi, DAEŞ terör örgütünün Irak'ta gerçekleştirdiği işgale karşı henüz herhangi bir şey yapamadı. Biz ise 2014 sonunda sayın Haydar İbadi'nin bizden talebi üzerine buraya eğitim vermek üzere askerimizi gönderdik. Şu anda Başika Kampı'nın kurulmasından bu yana neredeyse 1.5 yıla yakın bir zaman geçti. İnsana sormazlar mı? "Siz 1.5 yıl önce neredeydiniz? Buralar kuruldu, yapılandırmalar yapıldı. Şimdi kalkıyorsunuz böyle bir açıklamada bulunuyorsunuz. Şu anda askerimizi geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Oradaki eğitim verme sürecine kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Ama bunu bir mutabakat içinde sürdüreceğiz. Bütün oradaki bulunmamız bir muharip asker bulundurma noktasında değil. Sadece bizim orada eğitim veren subaylarımızın, askerimizin korunmasına yönelik ayrıca bir takviye olmuştur. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

TÜRK ASKERİNİN MUSUL'A GİRME NEDENİ

BAĞDAT'IN BM KARARI SAMİMİ BİR ADIM DEĞİL


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Jazeera Arapça kanalına yaptığı açıklamada, Irak yönetiminin Musul'daki Türk askeri varlığını BM Güvenlik Konseyi gündemine taşıma hazırlığının samimi bir adım olmayacağını söyledi. Erdoğan, "Irak'ın bu adımını; şu anda İran'ın, Rusya'nın bölgedeki attığı adımlar üzerine atılmış bir adım olarak görüyorum, ama inanıyorum ki BM Güvenlik Konseyi, bu adımın samimi olmadığını zaten görecek ve onlar da kararlarını buna göre verecekler" dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in oğluna ve kızına iftiralar attığına dikkat çeken Erdoğan, "Bu eski komünistlerin işiydi, adetiydi, şimdi bunu aynı şekilde sürdürmek istiyorlar. Bunlar devlet ciddiyetiyle uyuşmayan şeylerdir, yakışmıyor" diye konuştu. Erdoğan, Suriye sorununu Esad'la çözmenin mümkün olamayacağını da söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Irak alamıyorsa biz tedbir alırız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN