Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musul'da tank pazarlığı

Irak Merkezi Yönetimi'nin, konuyu BM'ye taşımasına karşın Türkiye, kamptaki varlığını sürdürmeyi ve mümkünse büyütmeyi kararlaştırdı

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Musul'da tank pazarlığı
Türkiye'nin, DAEŞ'la mücadele kapsamında eğitim verdiği Musul yakınlarındaki Başika Askeri Eğitim Kampı'nın statüsü ile ilgili pazarlıklar sürüyor. Irak Merkezi Yönetimi'nin, konuyu BM'ye taşımasına karşın Türkiye, kamptaki varlığını sürdürmeyi ve mümkünse büyütmeyi kararlaştırdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun özel temsilcisi sıfatıyla Bağdat'a giden ve Irak Başbakanı Haydar el Ebadi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Savunma Bakanı Halit el Ubeydi ile görüşen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan iki noktada ilerleme sağladı. Buna göre,
Türk askerinin bulunduğu eğitim kampı, güvenlik riskleri ve Irak Merkezi Yönetimi'nin öncelikleri dikkate alınarak düzenlenecek.
Türkiye ile Irak arasında savunma alanında işbirliğini güçlendirecek askeri koordinasyon mekanizması kurulacak.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MUSUL

GERİ ÇEKİLME YOK

Irak Merkezi Yönetimi'nin daha çok İran'ın etkisinde kaldığını, bu nedenle uluslararası toplumu yanıltıcı bilgilerle harekete geçirmeye çalıştığını düşünen Türkiye ise şu üç konuda kesin kararlı:
Türk askeri Musul'da kalmaya devam edecek.
DAEŞ'in etkisizleştirilmesi sürecinde Bağdat'ın beklentilerini de karşılamak üzere birlikte yönetim mekanizması kurulacak.
DAEŞ'le mücadele için karada da koalisyon güçleri ile koordineli çalışma yürütülecek.
Irak tarafının hassasiyetlerini gözeterek Musul'daki askeri eğitim kampının "uluslararası koalisyonla" uyumlu faaliyet göstermesine sıcak bakan Ankara, kampın güvenliğini sağlamak üzere gereken savunma amaçlı tank takviyesini de tamamlamayı istiyor. Musul'da halen 18 Türk tankının bulunduğu, planlamanın 40 tank üzerinden yapıldığı, 22 tankın sevkıyatının sınırda bekletildiği belirtiliyor.

IRAK'TA TÜRK BAYRAĞI YAKTILAR
Bağdat'ın merkezinde bulunan Tahrir Meydanı'nda Şii milis güçleri tarafından düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi ellerinde Irak ve milis güçlerinden oluşan Haşdi Şabi bayraklarıyla katıldı. Türkiye karşıtı slogan atan göstericilerin Türk bayrağını yaktığı görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul'da tank pazarlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN