Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Allah Erdoğan'dan razı olsun

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Allah Erdoğan'dan razı olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün kabul edeceği Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, "Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum, Allah onlardan razı olsun" dedi

Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine dün Ankara'ya geldi. Sancar, Türk Hava Yolları'na (THY) ait tarifeli bir uçakla geldiği Esenboğa Havaliamanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de olmaktan duyduğu mutlululuğu ifade etti. Aziz Sancar, Erdoğan'ın davetine ilişkin, "Bana çok gurur verdi. Milletimin bana kıymet verdiğini öğrendim. Çok dokundu bana. Gerçekten nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum ama milletime bu kadar faydası olacağını bilmiyordum. Çok sağolsunlar. Hem yüksek devlet kademelerinden hem bakanından boyacısına kadar herkes ilgi gösteriyor. Bu bana çok mutluluk verdi. Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum, Allah onlardan razı olsun" ifadesini kullandı. Sancar, Bilkent Üniversitesi'nin kendisi onuruna düzenlediği programa da katıldı. Programa, Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Ali Doğramacı, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, bilim insanları ve Sancar'ın bazı akrabaları katıldı. Prof. Dr. Sancar, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Çok mutluyum, gördüğüm ilgiden dolayı hepinize çok minnettarım. Size layık olmaya çalışacağım. Memleketime geldiğim için ayrıca çok sevinçliyim" dedi.

YENİ ARAŞTIRMASINI ANLATTI
Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde, 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Sancar ikinci büyük çalışmasını da AA'ya anlattı. Sancar yeni araştırmasına ilişkin "Önemli çalışmalarımız var. Bu genom onarımının haritasını çiziyoruz. Bu konuda yeni gelişmeler var. DNA onarımını bütün genom seviyesinde yaptık. Bu çok yeni bir şey. Onu da inşallah yayınlarız" ifadelerini kullandı. Sancar, çalışmasının detaylarını yayınlanmadan önce açıklayamayacağını söyledi. Memleketi Mardin'e mayısta gitmeyi planladığını bildiren Sancar, "Ankara'dan sonra ABD'ye döneceğim. Çünkü önemli çalışmalarımız var. Onları bitirip yayınlamamız gerekiyor. Türkiye'ye borcum çok büyük. Onu ne yapsam ödeyemem ama oradaki öğrencilerime de borcum var. Ben orada olmazsam onlar işlerini bitiremezler. O bakımdan oraya gidip yayınları tamamlamak lazım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Allah Erdoğan'dan razı olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN