Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eren Erdem'in Reyhanlı davası ile ilgili iddialarına tekzip!

CHP Milletvekili Eren Erdem'in, Reyhanlı patlamasına ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile ilgili gündeme getirdiği iddialara gazete sayfalarında yer veren iki gazete hakkında tekzip kararı çıktı. Mahkeme kararları gereği, iki gazetede de Erdem'in iddialarıyla ilgili düzeltme ve cevap metni yayınlanacak.

Giriş Tarihi: 15.12.2015 16:51 Güncelleme Tarihi: 15.12.2015 17:42
Eren Erdem'in Reyhanlı davası ile ilgili iddialarına tekzip!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, CHP Milletvekili Eren Erdem'in, Reyhanlı patlamasının yargı sürecine ilişkin iddialarına yer veren gazetelerle ilgili tekzip talebi, Ankara 6. ve 8. Sulh Ceza Hakimliklerince kabul edildi.

CHP Milletvekili Erdem, daha önce gündeme getirdiği Reyhanlı patlaması ve yargı süreciyle ilgili iddiaları, dün Rusya devletine ait RT kanalına verdiği röportajda da dile getirdi.

Erdem, "dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın soruşturmayı yürüten Adana Savcısı Mehmet Arıkan'ı çağırarak 'İslami motifli örgütlere operasyon yapmadan haberimiz olsun' dediğini ve DAEŞ ile ilgili bir soruşturmanın gizli el tarafından kapatıldığını" iddia etti.

Alınan bilgiye göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdem'in bu iddialarına gazete sayfalarında yer veren iki gazetede tekzip metni yayınlanması istemiyle mahkemeye başvurdu.

VATANA İHANETTEN YARGILANMAYACAKSA!


CUMHURİYET GAZETESİ'NE TEKZİP!


Bakan Bozdağ, Cumhuriyet gazetesinin 22 Ekim'de 2015 tarihli nüshasında "İslami Teröre AKP koruması-Bekir Bozdağ, sarin dosyasını kapattı", "Sarin dosyası kapansın diye Bozdağ talimat vermiş-İslami teröre koruma" başlıklarıyla yayınlanan haberle ilgili Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği'nden tekzip talebinde bulundu.


Bozdağ'ın avukatı, "Müvekkili hakkında gerçeğe aykırı bilgi ve açıklamalara yer verildiğini, müvekkilinin geçmişte yürüttüğü görev de dahil olmak üzere, ifa ettiği tüm görevlerde hukuktan hiç ayrılmadığını, görevini yasalara uygun olarak icra ettiğini, hiçbir soruşturmada ve kovuşturmada herhangi bir suçluyu kayırmaya yönelik bir girişimde bulunmadığı gibi yargı yapanlarını etkilemediğini, somut delile dayanmayan çirkin iftiranın muhalefet partisi milletvekillerinin yapmış olduğu bir açıklamaya dayanarak yapılmış ise de muhatabına sorulmadan tamamen doğruymuşcasına haber yapıldığını belirterek, 5187 sayılı Basın Kanununun 14. Maddesi uyarınca düzeltme ve cevap metninin yayımlanmasına" karar verilmesini talep etti.

EREN ERDEM'İN İHANETİ!

İstemi görüşen Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğince, talebin kabulüne karar verildi.

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği kararında, söz konusu haberde, "Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın soruşturmayı yürüten Adana Savcısı Mehmet Arıkan'ı çağırarak, 'İslami motifli örgütlere operasyon yapmadan haberimiz olsun' dediğinin ve IŞİD ile ilgili bir soruşturmanın gizli bir el tarafından kapatıldığı" iddialarına yer verildiği belirtildi.

Kararda, "Bu şekilde Adalet Bakanı'nın görevde yetkisini kötüye kullandığının ve suç işlediği intibasının uyandırıldığı, yazılan bu ifadelerin, Basın Kanunun 14. Maddesinde zikredilen gerçeğe aykırı yayının söz konusu olduğu sonucuna varılmıştır" denildi. Hakimlik, bu nedenlerle tekzip metninin aynı puntolarla gazetede yayınlanmasına karar verdi.

"BİRGÜN GAZETESİ DE TEKZİP YAYINLAYACAK!"

Bakan Bozdağ, Eren Erdem'in aynı yöndeki iddialarının, Birgün gazetesinin 22 Ekim 2010 tarihli sayısında "İslamcılara habersiz operasyon yapmayın" başlığı ile yayınlanması üzerine de avukatı aracılığıyla Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne düzeltme ve cevap metninin yayınlanması talebiyle müracaat etti.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği kararında ise "Yayının gerçeğe uygunluk kriterlerine uygun olmaması ve talep eden kişinin kişilik haklarını ihlal ettiği sonucuna varıldığından" tekzip talebinin kabulüne karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eren Erdem'in Reyhanlı davası ile ilgili iddialarına tekzip!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN